Komplikace s absentujícím hasicím zařízením osádky u starších tanků Leopard 2A4, jejichž 14 kusů – včetně jednoho vyprošťovacího – má česká armáda získat od Německa do konce roku, by měla být brzy vyřešena. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Zbrusu nové tanky by podle něj mohla armáda získat v rozmezí let 2027 až 2030. Výbor řešil i dodávku nových bojových vozidel pěchoty ze Švédska. S ohledem na finále vyjednávání a jeho citlivost však bylo jednání utajeno a uzavřeno.
První kus tanku Leopard 2A4 obdržela česká armáda na konci loňského roku jako náhradu za tanky sovětské provenience, která Česká republika na Ukrajinu. Tento tank mají ve výzbroji sousední země.
„Tankisty, kteří prošli nezbytným výcvikem a podíleli se na vojskových zkouškách, je tento tank oceňován, protože jde o velkou změnu techniky sovětské provenience. V průběhu zavádění techniky se můžou objevit různé skutečnosti, které budou vyžadovat operativní řešení, ministerstvo obrany je připraveno k jejich realizaci. Díky tomuto projektu se rozběhla živá spolupráce s německým ministerstvem obrany a německou a rakouskou armádou,“ uvedl k tomu první náměstek ministryně obrany František Šulc.
Náčelník generálního štábu Karel Řehka připomněl, že součástí dodávky je 14 kusů tanku Leopard 2A4, plus jeden vyprošťovací.
„Byla zahájena jednání pracovních týmů o konkrétních podmínkách té dodávky, měly by být podepsány příslušné smlouvy mezi ministerstvy a společností Rheinmetall, také o zabezpečení výcviku osádek a technických specialistů. Součástí dodávky je logistická podpora, souprava munice, dodávky náhradních dílů pro jeden rok a další,“ uvedl Karel Řehka.
Podle něj je důležité zmínit, že první tank byl dodán v prosinci, respektive zapůjčen, na zkrácené vojskové zkoušky, které proběhly od 16. ledna do 10. března. V průběhu testování bylo provedeno s výcvikovým týmem německé armády 16 dílčích zkoušek.
„Na základě těchto zkoušek vyhodnotila zkušební komise tento tank jako vyhovující a já jsem tuto zprávu schválil,“ oznámil náčelník generálního štábu.
Davaadvacátého března bylo podle Karla Řehky vydáno nedoporučující stanovisko odboru ochrany územních zájmů a státního ochranného dozoru majetkové sekce ministerstva obrany kvůli nesouhlasnému stanovisku vojenského požárního dozoru na základě neplnění českého ochranného standardu kvůli absentujícím hasičským systémům.
„Německá armáda se zavázala dodat tanky ve standardní verzi, v jaké fungují v Německu. Protipožární zařízení v prostoru osádky není standardním zařízením,“ pokračoval Řehka.
Původně byla v těchto tancích zařízení instalována s hasicím médiem, které bylo později zakázáno, německá armáda je podle Řehky nepoužívá. Protipožárními zařízeními nejsou v prostoru osádky vybaveny ani tanky Leopard 2A5 ani 2A6. Náčelník generálního štábu si proto nechal udělat obsáhlou analýzu. Podle něj toto zařízení neslouží k hašení běžných požárů ve výcvikovém módu, ale k hašení průniku protitankové munice do prostoru osádky.
„Ve spolupráci s dodavatelem je řešeno co nejrychlejší a nejefektivnější řešení, aby bylo možné do tanků v České republice nainstalovat potřebné zařízení do konce roku 2023. Návrh technického řešení bude představen do konce dubna. Závěrem armády bylo vybavit tank stejným zařízením, jaké budou mít nové tanky armády České republiky,“ uvedl dále Karel Řehka.
Doplnil, že od 25. dubna do konce října mají být podle něj dodány zbývající tanky.
Na skutečnost ohledně hasicího zařízení na Twitteru poukázal poslanec hnutí ANO, dřívější armádní specialista přes hasicí zařízení, Pavel Růžička například ZDE. Jako zpravodaj k tomuto tématu pak členům výboru obsáhle vysvětloval problém v rozdílu českých a německých norem.
Poslanec ODS (předseda výboru pro bezpečnost) Pavel Žáček pak v diskusi jeho vystoupení označil za klasický mikromanagement.
Není výtečný, ale je vyhovující
„Já netvrdím, že ten tank je výtečný, ale že je vyhovující… …Český obranný standard samozřejmě platí, vyjednali jsme, že se tam to zařízení doplní co nejrychleji a nejefektivněji. Kdo to schválil? Závěry zkrácených vojskových zkoušek jsem schválil já. Odpovědnost za to nesu já a zdržel jsem to o několik dní, protože jsem to dal právníkům, aby mi udělali důkladný rozbor, jestli tím neporušuji nějakou legislativu, ale jestli je to v mé pravomoci. Ta zpráva má 260 strana a říká, že to můžeme začít používat s omezeními a říká, jaké mají probíhat úpravy, aby tam to zařízení nakonec bylo. Dostali jsme dar za 3,7 miliardy s DPH a není to tak, že Němci vymontovali účelově nějaké zařízení, vymontovali ho, protože bylo zakázáno,“ uvedl v reakci na vystoupení poslanců hnutí ANO dále náčelník generálního štábu.
Patnáct tanků Leopard 2A4 daruje České republice Spolková republika Německo jako výsledek dohody mezi českým premiérem Petrem Fialou a německým kancléřem Olafem Scholzem. Tanky v hodnotě 3,85 miliardy korun předá České republice německá společnost Rheinmetall Landsysteme GmbH na základě dvou bilaterálních dokumentů. Tanky Německo České republice darovalo jako kompenzaci za tanky sovětské výroby, které Praha věnovala na obranu Ukrajiny před ruskou agresí.
Čtrnáct bojových speciálů a jeden vyprošťovací dodá německá společnost Rheinmetall Landsysteme GmbH, protože nejsou majetkem německé vlády. Kupní cenu ve výši 156 869 311,49 eur, (cca 3,85 miliardy korun) bez DPH, zaplatí spolkové ministerstvo obrany.
Česká republika musí kvůli této transakci uzavřít dvě speciální smlouvy, jak vyplývá z vládních materiálů. Podpis dvou smluv k realizaci dodávky je plánován na počátku října. Tanky verze Leopard 2A4, které mají být dodány do Česka, byly sice vyráběny v letech 1985–1992, nicméně jejich bojovou hodnotu lze zásadně zvýšit modernizací.
O BVP zatím nemůžeme mluvit
Prvním bodem jednání výboru pro obranu byl plánovaný nákup BVP CV90. Ministerstvo obrany už nabídku na nákup bojových vozidel pěchoty od švédské společnosti BAE Systems obdrželo v únoru a aktuálně se s ní seznamují členové vyjednávacího týmu.
Na základě podnětu ministerstva obrany bylo ale jednání utajeno ve stupni důvěrné a veřejnost musela jednací místnost opustit.
První náměstek ministryně obrany František Šulc toto opatření vysvětlil opatrností při vyjednávacím finiši se švédskou stranou.
„Nemohu to komentovat, to jednání je týmové, ale blížíme se do finále. Platí to, jsme opakovali několikrát, že máme zájem uzavřít smlouvu. Platí to, že by ta smlouva měla být uzavřena do konce května. Předpokládám, že jsem na všechny dotazy poslanců odpověděl,“ řekl před reportérem Ekonomického deníku František Šulc.
Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty, které mají nahradit již notně zastaralá bojová obojživelná pásová vozidla, která byly vyvinuta ještě v Sovětském svazu.
Ministerstvo obrany předpokládá, že za ně zaplatí necelých 52 miliard korun. V poslední době se objevily spekulace o možném navýšení pořizovací ceny, ministerstvo obrany se k tomu zatím kvůli vyjednávání nevyjadřuje.
Tendr nevyšel
S nabídkou na účast oslovilo v tendru ministerstvo ještě za éry Lubomíra Metnara (hnutí ANO 2011) čtyři firmy. O zakázku se ucházela švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma ze soutěže odstoupilo.
Předloni v červnu pak ministerstvo prodloužilo firmám termín pro podání závazných nabídek.
Loni v červnu ministerstvo obrany zaslalo třem účastníkům tendru nové podmínky jednání. Ministryně Jana Černochová (ODS) poslance branného výboru informovala, že pokud všichni uchazeči s podmínkami nevysloví souhlas, bude muset být tendr zrušen a bude zvolen jiný způsob výběru.
Resort tendr nakonec zrušil a vláda rozhodla, že ministerstvo nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV90 BAE Systems.
Zástupci ministerstva obrany, švédské vládní vyzbrojovací agentury FMV a švédského výrobce bojových vozidel pěchoty, společnosti BAE Systems, pak na sklonku loňského prosince podepsali společné memorandum o porozumění. Dokument potvrzuje shodu všech tří stran na základních parametrech ohledně pořízení bojových vozidel pěchoty CV90.
„Jednání ohledně pořízení švédských BVP CV90 bylo zahájeno na začátku září, podpis memoranda považuji za zásadní událost. Věřím, že brzy vyústí v podpis smlouvy samotné,“ komentovala dohodu ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Podle náměstka pro řízení sekce vyzbrojování Lubora Koudelky, který memorandum za ministerstvo obrany podepsal, dokument představuje základní oblasti pro budoucí spolupráci mezi švédskou a českou stranou při provozování BVP.
Všechny strany se současně shodly, že vynaloží veškeré úsilí, aby dosavadní spolupráce vyústila v podpis smlouvy o pořízení BVP pro českou armádu.
Nabídka dorazila na začátku února.
„Vzhledem k probíhajícím jednáním a komplexnosti materiálu nebudeme o nabídce v tuto chvíli poskytovat bližší informace,“ uvedlo ministerstvo obrany.
Česko a Švédsko ji mají podle memoranda uzavřít do 31. května 2023.
Stockholm Praze dodá nejen 210 vozidel v sedmi modifikacích v termínech dodávek podle operačních potřeb Armády České republiky, ale zajistí rovněž související služby včetně vojenského výcviku pro velitele, operátory a techniky a spolupráci obranných průmyslů obou států. Smlouva o dodávce CV90 bude také obsahovat konkrétní parametry bojového vozidla pěchoty.
„V memorandu je rovněž stanovena kupní cena, která nepřesáhne 51, 684 miliard korun (včetně DPH) a informace o dodávkách. Důležité je rovněž zapojení českého obranného průmyslu: To bude činit minimálně 40 procent z celkových nákladů na pořízení BVP,“ doplnil Koudelka s tím, že na území ČR se počítá s údržbou vozidel, kterou by měly kompletně provádět české firmy, včetně státního podniku VOP CZ. Memorandum obsahuje ujednání, podle kterého bude servisní smlouva sjednána samostatně.
O zahájení jednání o pořízení švédských vozidel CV90 od BAE Systems cestou mezivládní dohody rozhodla vláda v polovině července. ČR začalo se Švédskem (vládní agenturou FMV a výrobcem vozidel BAE Systems) jednat na začátku září. Jednání se konají průběžně a proběhly jich již dvě desítky.
Na konci loňského srpna Česká republika a Slovensko navíc uzavřely deklaraci, podle které budou při nákupu CV90 spolupracovat.
V případě pořízení stejných vozidel jak Českou republikou, tak Slovenskem, by vedlo k dosažení slevy pro oba státy. Bratislava podepsala kontrakt na dodávku 152 vozidel CV90 na sklonku minulého roku.
Česká armáda požaduje 210 vozidel v sedmi modifikacích (verzi bojovou, velitelskou, průzkumnou, ženijní, vyprošťovací, zdravotnickou a dělostřeleckou pozorovatelnu).
Jan Hrbáček