Od minulé středy je v uherskobrodské zbrojovce Colt CZ omezena výroba. Zbrojovka se diplomaticky vyhýbá přímým odpovědím na otázky, zda společnosti vypadly nějaké významné kontrakty či dodávky. Společnost ústy svého mluvčího Radka Hauerlanda tvrdí, že jde úpravu výrobního taktu a struktury výrobkového mixu, optimalizací počtu zaměstnanců a dalšími opatřeními kvůli vývoji na některých trzích, především v USA. Společnost také oznámila, že podepsala novou kolektivní smlouvu a základní platy vzrostou o 9 a půl procenta,
Colt CZ Group v úterý oznámila, že od středy do 10. dubna zastaví část výroby v závodu v Uherském Brodě v reakci na měnící se poptávku na některých trzích, zejména ve Spojených státech.
Ekonomický deník ještě minulý týden oslovil mluvčího zbrojovky Radka Hauerlanda, zda je omezení výroby způsobeno výpadky významných kontraktů či dodávek. Na to Hauerland zareagoval odesláním tiskové zprávy: „V kontextu zvyšující se produktivity práce a v reakci na fluktuaci poptávky na některých trzích, zejména v USA, reaguje Česká zbrojovka úpravami výrobního taktu a struktury výrobkového mixu, optimalizací počtu zaměstnanců a dalšími opatřeními. Snahou je zvyšování konkurenceschopnosti a nákladové efektivity na světových trzích. Vedení České zbrojovky o těchto iniciativách detailně informovalo zaměstnance. Odstávka části výroby proběhne v termínu od 29. 3. do 10. 4. 2023.“
Ekonomickému deníku ovšem přišlo toto vyjádření ne zcela vystihující situaci v uherskobrodském závodě. Rozvedl proto otázky: „Jak si máme vysvětlit argument – zvyšující se produktivitu práce a reakci na fluktuaci na některých trzích versus odstávka pracovní doby? Co se tedy konkrétně stalo, vypadly nějaké kontrakty, zakázky? Proč z jakých důvodů je krácena pracovní doba, což je obvyklé při výpadcích dodávek? Jaké má nyní Česká zbrojovka největší kontrakty v běhu?“
Dorazila tato odpověď: „Dobrý den, odpověď je v podstatě obsažena už v prvním mailu.“ A mluvčí zbrojovky přiložil stejnou tiskovou zprávu jako na začátku komunikace a doplnil: „Na druhé straně bylo dokončeno kolektivní vyjednávání a podepsána nová Kolektivní smlouva, viz níže. (Jsem si vědom, že na tohle se neptáte, ale informace je to taktéž důležitá.) Vedení České zbrojovky a.s. a odborová organizace OS KOVO se dohodli na znění Kolektivní smlouvy platné na období od 1. 4. 2023 do 31. 3 2024, dle které dojde ke zvýšení základních mezd až o 9,5 procenta a také navýšení některých benefitů, tzn. zvýšení příspěvku na penzijní připojištění, navýšení odstupného dle odpracovaných let a zvýšení příspěvku na hlavní jídlo nebo elektronickou stravenku. Jedná se o nárůst základních mezd oproti loňskému roku, kdy Česká zbrojovka navýšila mzdy až o 6 procent. Navíc každý zaměstnanec obdržel v polovině loňského roku mimořádnou odměnu jako kompenzaci inflačního růstu a na konci roku mimořádnou odměnu za výsledky společnosti.“
Odpovědi na otázky, zda má zbrojovka problém s některými kontrakty, Ekonomický deník tedy nakonec nezískal, přestože tomu strategie firmy s omezením provozu nasvědčuje. Stejně tak společnost neuvedla požadované velké zakázky „v běhu“.
Informaci o omezení provozu zbrojovky Colt CZ zachytili bankovní analytici.
„Zprávu vnímáme negativně. Informace potvrzuje, že poptávka na americkém civilním trhu je stále slabá. Domníváme se, že právě to byl jeden z důvodů pro široké rozpětí výhledu managementu firmy pro rok 2023 zveřejněného v rámci výsledků za loňský rok. Klíčovým příběhem společnosti je však nyní vysoká poptávka v rámci segmentu armády a bezpečnostních sborů v EU, kde firma roste,“ napsali analytici z České spořitelny.
„Firma očekává, že pokles trhu ve Spojených státech z rekordů v letech 2020-2021 bude letos již zpomalovat a skončí jednociferným poklesem, přičemž počítá s dalším zvýšením tržního podílu. Přestože odstávku považujeme za nepříznivou, její trvání po dobu dvou týdnů je krátké. Zprávu proto hodnotíme mírně negativně,“ doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.
Uherskobrodská fabrika je součástí zbrojařské skupiny Colt CZ Group SE, která zaměstnává více než dva tisíce lidí v České republice, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.
Agentura ČTK uvedla, že holding Colt CZ Group SE vykázal loni podle zveřejněných předběžných konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 36,5 procenta, zejména kvůli vyššímu prodeji zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Letos skupina počítá s růstem výnosů na 15,1 až 16,9 miliardy korun. Čistý zisk holdingu za loňský rok po zdanění přesáhl dvě miliardy korun, nárůst ve srovnání s rokem 2021 činil 167,5 procenta. Představenstvo navrhne zvýšit dividendu na 30 korun na akcii.
Počet prodaných zbraní skupina loni podle ČTK meziročně zvýšila o 10,5 procenta na 693 391. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z více než 58 procent, dlouhé palné zbraně téměř ze 42 procent. Stěžejní jsou pro holding trhy v Severní Americe, Asii a Evropě.
Upravený čistý zisk skupiny po zdanění dosáhl v roce 2022 téměř 2,3 miliardy korun, což bylo o 96,4 procenta více než předloni. Upravený ukazatel EBITDA očištěný o mimořádné položky skupině loni ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 55,2 procenta zhruba na 3,4 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Skupina loni investovala 679,7 milionu korun, meziročně o 7,3 procenta více.
(hrb)