Od začátku dubna mohou klienti Banky Creditas využívat ověření totožnosti na úřadech a ve státních institucích prostřednictvím služby bankovní identita. Mohou si tak bez potíží zařídit na dálku úřední úkony související například s daněmi, dopravní agendou nebo sociálními dávkami, uvedla Banka Creditas v tiskové zprávě.
„Bankovní identitu budeme postupně zřizovat automaticky všem klientům starším 18 let, kteří mají internetové bankovnictví a zároveň byli alespoň jednou osobně identifikováni na naší pobočce dokladem totožnosti. Službu bude Banka Creditas klientům poskytovat zdarma,“ uvedla k nové službě ředitelka komunikace Banky Creditas Lucie Brunclíková.
Bankovní identita je zabezpečená stejně jako internetové bankovnictví. Využívá i shodné přihlašovací údaje a dvoufaktorové ověření mobilní aplikací nebo heslem a SMS kódem. Bankovní identita je provozována na serveru Banky Creditas. Třetí strana, například úřad, ke kterému se klient přihlašuje, proto nemá možnost zjistit klientovy přihlašovací údaje.
V současné verzi podporuje Banka Creditas ověření totožnosti při komunikaci s úřady a státními institucemi. „Rozšíření pro komunikaci s dalšími subjekty, jako jsou zdravotní pojišťovny či dodavatelé energií, se aktuálně připravuje,“ doplnila Brunclíková.
Bankovní identitu již vyzkoušelo přes 1,6 milionu Čechů
Podle informací na informačním webu BankID tuto službu v plném rozsahu nabízí Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. Fio banka a UniCredit Bank zatím umožňují – podobně jako Creditas – využití bankovní identity pouze k přístupu do portálů státní správy.
Bankovní identita, tedy nový způsob prokazování totožnosti v online prostředí, v Česku funguje od června 2021. Do konce loňského roku ji pro alespoň jednou využilo přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci u státních portálů a 550 tisíc lidí tak učinilo u některé ze 135 zapojených firem. Bankovní identitu využívají běžně třeba energetické, investiční nebo leasingové společnosti.
(red)