Konec výstavby fotovoltaických parků a logistických či nákupních center na nejkvalitnější zemědělské půdě, ale také otevření cesty pro rozvoj agrivoltaiky – tedy kombinace solárních panelů a zemědělské činnosti. Takové jsou zásadní změny, které přináší novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF).
Zmíněnou novelu zpracovalo ministerstvo životního prostředí proto v souladu s programovým prohlášením vlády. Dnes ji na tiskové konferenci představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jeho cílem je ještě během dubna novelu dostat na program jednání vlády. Další postup bude záviset na rychlosti projednání v parlamentu, nejdříve je však účinnost novely reálná od počátku roku 2024.
Podle ministerstva je varující, jakým tempem od roku 1989 ubývá v České republice orná půda. „Za poslední dekády jsme si zastavěli krajinu obřími sklady a nákupními centry, které mnohdy leží i na té produkčně nejcennější půdě, která je jedním z nejvzácnějších zdrojů života. Novelou o ochraně zemědělského půdního fondu tomu dáváme zákonnou stopku,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Půdy zařazené do I. a II. třídy ochrany, což je ta nejhodnotnější, nebude nově možné zastavět nákupními centry nebo skladovacími plochami o rozsahu větším než jeden hektar. Novela dále zavede zákaz využít tyto půdy pro fotovoltaické elektrárny. Plošnou ochranu kvality zemědělské půdy znásobí i řada navrhovaných změn orientovaných na zmírnění eroze, přičemž mezi ty nejvýznamnější patří podpora realizace krajinných prvků na zemědělské půdě.
Krajinné prvky jako skupina dřevin, stromořadí či mokřady budou nově považovány za součást zemědělské půdy, na které se nachází. Nebude tak nutné pro jejich realizaci půdu odnímat, což sníží administrativní zátěž a zároveň přispěje k obnově druhové pestrosti zemědělské krajiny. Nejkvalitnější půdy bude možné využívat i jako plantáž pro pěstování dřevin na energetické využití.
Fotovoltaika nad vinicemi
Ministerský návrh novely o ochraně ZPF přichází také s definicí agrovoltaické výrobny elektřiny. „Dvojnásobné využití sluneční energie, tak vnímám fotovoltaiku nad vinicemi, chmelnicemi nebo ovocnými sady. Je to perspektivní tah pro rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a posilování energetické soběstačnosti zemědělců. Tato specifická zemědělská produkce přináší mnoho dalších vedlejších výhod jako ochranu před nadměrným slunečním svitem, výparem, poškození plodin přívalovým deštěm nebo kroupami. Jsem rád, že se skrz legislativní úpravy zákona o ochraně ZPF vydáváme společně s ministerstvem zemědělství touto cestou,“ řekl ministr Hladík.
„Na zemědělské půdě se má především hospodařit. To bude také základní podmínka pro systémy takzvaných agrovoltaických elektráren, jejichž postupný rozvoj chceme umožnit v sadech, vinicích nebo chmelnicích. Zde bude muset být ale v první řadě zajištěna zemědělská produkce a ta bude moci být v takovém případě kombinována s výrobou elektřiny pomocí solárních panelů. Pak nebude půda vyjímána ze zemědělského půdního fondu. Panely na výrobu elektřiny budou moct být umístěny nad zemědělskými kulturami nebo v řadách,“ doplnil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Samotné řešení agrovoltaického zařízení, jako je například výčet druhů zemědělské kultury vhodných pro agrovoltaiku, maximální výkon instalovaných solárních panelů či následná rekultivace, bude blíže popsáno ve vyhlášce, kterou po schválení zákona společně připraví ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství.
(red)