Očekáváte, že ceny elektřiny a plynu půjdou už jen dolů a vrátí se k obecně přijatelným hodnotám? Tak jednoduché to nebude. Stačilo pár nepříznivých informací o delší zimě a stávce ve Francii a plyn na burze TTF během jednoho dne zdražil o 15 procent. Naštěstí se situace na velkoobchodním trhu rychle uklidnila.
Na nizozemské burze TTF, která je zásadním cenotvorným místem pro plyn na evropském trhu, klesla cena plynu s dodáním v roce 2024 z 65 eur/MWh na počátku února až na 49 eur. Jenže v pátek 10. března se karta obrátila, plyn skokově zdražil o 15 procent na 57 eur/MWh. Trh se nechal vyděsit zprávami o chladnějším počasí a také dopady stávky proti posunutí důchodového věku ve Francii. Protesty zaměstnanců způsobily mimo jiné i omezení provozu francouzských LNG terminálů.
Jak se brzy ukázalo, počasí nebude tak zlé a že francouzské terminály lze nahradit vyložením plynu v jiných zemích. Navíc se po loňské havárii vrací do provozu velký americký přístav pro vývoz zkapalněného plynu Freeport LNG. Cena plynu s dodáním v roce 2024 se na burze TTF vrátila k úrovním okolo 50 eur/MWh. Ještě výrazněji zlevnil plyn pro druhý a třetí kvartál letošního roku, který se dnes obchodoval za 43 až 44 eur/MWh.
Velmi podobný vývoj se odehrál na trhu s elektřinou. Není divu, ceny obou komodit jsou úzce spojeny vzhledem k pozici plynových elektráren jakožto závěrných zdrojů při vykrývání poptávky po elektřině. Tak například obchodování s elektřinou v základním pásmu na rok 2024 na německé burze EEX zaznamenalo v posledních devíti dnech růst ze 132 eur/MWh na 160 eur a následný pád na původních 132 eur/MWh.
Stabilizace na dvojnásobku předkrizových cen
Zajímavý je též výhled do dalších let. Forwardové ceny na energetických burzách totiž naznačují další pokles cen energií. Konkrétně elektrická energie v základním ročním pásmu na rok 2026 dnes odpoledne vycházela na 102 eur/MWh a zemní plyn na 36 eur/MWh. To je po představu už „jen“ dvojnásobek předkrizových cen, které jsme na burzách vídali do poloviny roku 2021.
Každopádně se otevírá cesta ke zlevnění elektřiny a plynu pro všechny zákazníky. Dnes totiž nakupujeme energie za ceny určené vládním stropem, někteří dodavatelé jako třeba E.ON, innogy a Centropol zlevnili těsně pod strop. Vládou stanovený limit v letošním roce dosahuje 2500 korun/MWh (tj. 105 eur) bez DPH v případě zemního plynu a 5000 korun/MWh (tedy 210 eur) v případě elektřiny.
V případě elektrické energie je situace složitější, základní pásmo neboli baseload představuje tu nejlevnější energii. Dodavatelé musejí dokupovat ještě dražší energii pro denní špičku a zimní období, což výslednou cenu pro zákazníky navyšuje. Dobrá zpráva na závěr zní, že i cena elektřiny ve špičce klesla pod vládní strop.
David Tramba