Velitel vojenské policie Otakar Foltýn končí na vlastní žádost. Včerejší informace Ekonomického deníku potvrdila ministryně obrany Jana Černochová. Informace o Foltýnově konci ve sboru dnes odpoledne sdělila předsedovi sněmovního výboru pro obranu Lubomíru Metnarovi a informováni byli i další členové výboru. Ministryně požádala podle svých slov o svolání výboru „v co nejkratší době“.
„Dne 16.2. mi náčelník vojenské policie doručil žádost o uvolnění z funkce k 28. 2. 2023. Dnes odpoledne jsem požádala předsedu Výboru pro obranu Lubomíra Metnara o svolání výboru v co možná nejkratším termínu, abychom mohli žádosti pana plk. Foltýna vyhovět. Kdy výbor bude, záleží na členech výboru,“ potvrdila Ekonomickému deníku ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Na otázku, kam by měl Otakar Foltýn zamířit, neodpověděla.
Foltýnův konec ve funkci souvisí s jeho postupem ve věci stíhání šéfa inspekce sboru Tomáše Voráče kvůli podezřelému nákupu techniky proti odposlouchávání ze zvláštních finančních fondů vojenské policie. Ten si na vojenské polici pořídili ještě za éry ministra Lubomíra Metnara (za ANO). V souvislosti s Voráčovým stíháním navíc sílí informace, že by se tuto kauzu mohlo pokusit účelově zastavit Vrchní státní zastupitelství v Praze.
„Dobrý den, jsem ve výlučné personální pravomoci ministryně obrany, obraťte se prosím standardně na tiskový odbor MO. Děkuji za pochopení. Plk. Foltýn,“ zareagoval včera končící velitel vojenské policie.
Foltýnův odchod ze sboru souvisí s tím, že nepostavil mimo službu šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče, který je stíhán kvůli nákupu přístroje na ochranu proti odposlechu ze zvláštních fondů vojenské policie. Ten vedoucí představitelé před dvěma lety ihned použili k prověření prostor, ve kterých se pohybovali.
Vojenští policisté si před dvěma lety, v době, kdy resort vedl Lubomír Metnar, ze zvláštních finančních prostředků koupili ruský detektor odposlechů nové generace LTE a 5G – Selcom ST-500 Piranha. Ten dokáže detekovat přenosy GSM LTE 5G, Bluetooth, Wi-Fi, ale i amatérské radiovysílače – štěnice, lze s ním kontrolovat odposlechy u kabelových vedení 250 a 60 V a dokáže detektovat i infračerveného záření.
Nákup techniky podle zdrojů Ekonomického deníku podepsal velitel vojenských policistů Miroslav Murček, myšlenka nákupu techniky měla podle zdrojů uzrát u vedoucího oddělení inspekce a vnitřní kontroly, jímž je obviněný Tomáš Voráč.
„Stálo to před 250 tisíc korun. Ze zvláštních finančních prostředků. Po nákupu si prověřili svoje byty v Praze na Julisce. Zda nejsou odposloucháváni vojenskými zpravodajci prověřovali veliteli vojenské policie Miroslavu Murčekovi, náčelníkovu štábu Hlavního velitelství vojenské policie Stanislavu Grulichovi a zástupci náčelníka Vojenské policie pro trestní řízení Jaromíru Štěpánkovi,“ sdělil před rokem Ekonomickému deníku dobře informovaný zdroj z prostředí armády.
Přístroj Selcom ST-500 Piranha se dal koupit například v tomto specializovaném e-shopu. Dá se stále pořídit 251 610 s DPH. Selcom Security je vývozce ruských produktů určených pro detekci odposlechů a monitorovacích zařízení – audio i video. Firma nabízí široký sortiment profesionálních produktů, jako jsou třeba odposlouchávací zařízení (štěnice) , skenery frekvencí, detektory.
Použitím velké sumy ze zvláštního fondu pro informátory porušili Závazný pokyn náčelníka vojenské policie o zvláštních finančních prostředcích z roku 2017. Běžně lze totiž čerpat 5 tisíc, respektive maximálně 15 tisíc korun. Částky vyšší nad 15 tisíc korun pak musí podepisovat velitel vojenské policie.
„Ze zvláštních finančních prostředků lze hradit výdaje související s výkonem služby, které není nutno prokazovat účetními doklady. Jedná se o výdaje vznikající při získávání poznatků o trestné činnosti ze zájmového prostředí, používání nástrahových prostředků a zabezpečovací techniky, předstíraného převodu nebo činnostech s jeho prováděním souvisejících, při sledování osob a věcí,“ stojí v závazném pokynu náčelníka vojenské policie o zvláštních finančních prostředcích z roku 2017. Přístroj pro detekci odposlechů v něm vyjmenován není.
Tomáš Voráč byl následně obviněn Městským státním zastupitelstvím v Praze.
Velitel vojenské policie Otakar Foltýn jej přesto nepostavil mimo službu, jak mu velí interní regule a předpisy.
Vystavil se tak riziku nejen kázeňského postihu, ale také možnému vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.
Věc nakonec dospěla do stádia, že Otakar Foltýn rezignuje sám, jak Ekonomickému deníku sdělily tři na sobě nezávislé zdroje z armádního prostředí, které se přály zůstat v anonymitě.
„Rezignuje nakonec radši sám, řešilo se, že by mohl přejít například na armádní inspekci, ale i to, že by se mohl posunout na Hrad do týmu kolem nového prezidenta Petra Pavla,“ uvedl jeden ze zdrojů Ekonomického deníku.
Další zdroje pak doplnily, že jednání Foltýna ohledně podezřelého nákupu zpravodajské techniky nejsou jediným problémem.
„Řeší se tam ještě jedna velmi hodně zvláštní věc, ale nechceme ji, zatím prezentovat, protože protože v ní sehrává velmi zvláštní roli Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedly dále zdroje Ekonomického deníku.
Zdroje zdůraznily, že Vrchní státní zastupitelství v Praze může zasáhnout i do kauzy šéfa inspekce vojenské policie, respektive podezřelého nákupu prostředků proti odposlechům.
„Sílí informace, že to lidé od Bradáčové chtějí účelově zastavit a případ překroutit jen do kázeňského postihu,“ zdůraznili informátoři Ekonomického deníku, kterým jde o zachování zákonného postupu a dodržování práva, ale obávají se, že by mohli být za své informace tvrdě ostrakizováni.
Spekulace. že se Vrchní státní zastupitelství v Praze chystá v této kauze zasáhnout a zastavit či zrušit Voráčovo stíhání posílily i zdroje ze státního zastupitelství. Jde o velmi citlivou věc, takže bohužel také pod příslibem nevyzrazení identity.
Vyhýbavé odpovědi
Ekonomický deník před dvěma týdny poslal veliteli vojenské policie otázky formou SMS zprávy.
Foltýn ale neodpověděl sám a odkázal na tiskové oddělení.
„Za vedení vojenské policie vám sděluji, že všichni příslušníci VP jsou vázáni povinností mlčenlivosti o jakémkoliv trestním řízení a tudíž není možné odpovědět na vaše otázky v rozsahu, v jakém je zasíláte. Mimo informace z trestního řízení lze k vašim dotazům ve věci ´nákupu techniky proti odposlouchávání´ sdělit: Nákup vámi uváděného zařízení byl předmětem detailního šetření Inspekcí ministra obrany, která v této věci konstatovala, že pořízením předmětného zařízení nebyly žádným příslušníkem VP porušeny právní předpisy. Vedení VP v předmětné věci aktuálně nedisponuje žádnými informacemi, na základě kterých by bylo možné shledat podmínky pro uplatnění personálního opatření, protože ve smyslu § 9 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání není ohrožen žádný důležitý zájem služby ani objasňování předmětného činu,“ uvedla mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková.
„Vedení VP od 1. 7. 2022 nedisponuje žádnou výhradou či stížností na svoji činnost a to jak z úrovně ministerstva obrany tak jakékoliv jiné státní instituce. Jelikož vedení VP má s ohledem na vaše dotazy podezření na porušení mlčenlivosti v trestním řízení příslušníky rezortu ministerstva obrany nebo pracovníky GIBS bude podezření postoupeno příslušným orgánům. Presumpce neviny je základním principem trestního řízen a úniky informací z trestního řízení důsledně odsuzuje samo vedení rezortu obrany,“ dodala Mlýnková.
Situace se od té doby ale výrazně změnila a Foltýn ve vedení vojenské policie končí.
Primární text k nákupu techniky lze nalézt ZDE.
Jan Hrbáček