Rodné listy narozených dětí a příslušné matriční knihy dosud počítají u identifikace rodičů pouze s označením otec a matka. To by se ale mělo kvůli stejnopohlavním párům změnit tak, aby např. dva muži mohli být zapsáni jako otec a otec, případně jako rodič a rodič. Navrhuje to ministerstvo vnitra v reakci na rozhodnutí soudu, které takové právo stejnopohlavním párům přiznal už dříve. Změnit by se proto měla příslušná vyhláška, kterou se provádí zákon o matrikách.
Její nové znění poslal resort vnitra vedený šéfem STAN Vítem Rakušanem tento týden do meziresortního připomínkového řízení. Změna by podle ministerstva měla platit od letošního července.
„V posledním období vznikla potřeba zápisu rodičů téhož pohlaví do matričních knih, rodného listu a příslušných matričních tiskopisů, na což je potřeba reagovat,“ odůvodňuje svůj návrh vnitro.
Návrh zatím počítá s tím, že vznikne nový formulář – Rodný list s uvedením údajů rodičů stejného pohlaví, kde budou místo rubrik „otec dítěte“ a „matka dítěte“ dvě kolonky „rodič dítěte“.
V ostatních dotčených matričních tiskopisech, jako jsou listy matričních knih narození a manželství, se v případě stejnopohlavních rodičů nadpisy rubrik „otec“ a „matka“ upraví na „otec/rodič“ a „matka/rodič“. S úpravou by se stávající formuláře mohly používat do konce roku 2024. Nově tištěné verze těchto tiskopisů budou již mít upravené nadpisy rubrik předtištěné.
„Přesné tvary nadpisů rubrik pro konkrétní situace se ještě v rámci připomínkového řízení mohou změnit a nelze je tedy považovat za definitivní. Například se zvažuje možnost, že by se v nadpisu rubriky „otec/rodič“ nebo „matka/rodič“ nerelevantní varianta škrtala,“ odpověděla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.
Ministerstvo v návrhu odkazuje na dřívější verdikt brněnského krajského soudu, který v roce 2018 posuzoval žalobu dvou mužů, kterým se nelíbilo, že matriční úřad při zápisu narození jejich dcery proškrtnul rubriky otec a matka dítěte a zapsal jen poznámky. Požadovali přitom, aby byli oba zapsáni standardně v hlavní části rodného listu jako otec a otec nebo jako rodič a rodič. To jim přitom úřad nepovolil s tím, že příslušné kolonky jsou zkrátka označené jako otec a matka.
„V odůvodnění rozsudku Krajský soud v Brně uvádí, že používá-li zákon o matrikách pojmu ‘rodič’, je zřejmé, že mezi osobami, které mohou být rodičem, nečiní rozdílu na základě jakýchkoli pomocných charakteristik,” připomíná ministerstvo soudní verdikt.
Podle něj totiž platí, že pokud je kdokoliv rodičem – a to bez ohledu na to, jestli mu takové označení náleží automaticky ze zákona nebo třeba na základě soudního rozhodnutí – má právo být jako rodič také uveden v matrice nebo v rodném listu dítěte.
„Všechny rodiče je přitom třeba do těchto matričních listin zapsat pokud možno stejným způsobem. V případě zvláštních okolností je pak matriční úřad povinen postupovat přiměřeně skutkovému a právnímu stavu, a to tak, aby se takový specifický zápis co nejvíce podobal zápisu plynoucímu z tzv. běžných okolností,” dodává k tomu ministerstvo. A zdůrazňuje přitom, že obdobně už v minulosti rozhodl také Soudní dvůr Evropské unie.
Tomáš Svoboda