Zájem o ekologické vytápění dřevěnými peletami dál roste. Podle informací, které poskytlo sdružení Česká peleta, se loni v České republice vyrobilo 538 tisíc tun pelet, což je o 12 tisíc tun více než v předcházejícím roce. Domácí poptávka loni skokově vzrostla v důsledku energetické krize, tedy rostoucím cenám plynu a elektřiny.
Ještě před pár lety platilo, že se jen třetina v Česku vyrobených pelet prodala na domácím trhu. Většina byla exportována, hlavně do Německa, Rakouska a Itálie. Někteří výrobci loni posílili domácí dodávky na úkor vývozů, takže pelety nakonec všichni domácí zájemci dostali. Jen se dočasně prodloužily dodací lhůty a vzrostla cena.
V září 2022 se ceny pelet vyšplhaly až na 16 korun za kilogram, od října však kontinuálně klesají. V současné době jsou pelety k dostání za cenu do 10 korun za kilogram. „Nejnižší ceny očekáváme letos tradičně na přelomu dubna a května, tedy po skončení topné sezóny. Všem doporučujeme, aby si zásoby na příští zimu objednali právě na jaře,“ doporučil předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.
Za mírným meziročním růstem výrobních kapacit stály v loňském roce především střední a menší peletárny, a to především výrobci Premium Pellets, Waldera, Pila Pasák, Pelety Kunovice a Latop Energy. Největší objem pelet vyrobil dřevařský koncern Pfeifer, který navyšoval podstatně výrobní kapacity již v letech 2020 a 2021. Ve svých dvou peletárnách v Chanovicích a Trhanově vyrobil Pfeifer loni přes 157 tisíc tun pelet. Dvojkou ve výrobě je moravskoslezský Mayr-Melnhof s objemem 102 tisíc tun pelet a třetí místo obsadila Stora Enso s produkcí 67 tisíc tun pelet.
„Navýšit kapacitu peletárny nebo postavit novou, to není otázka týdnů. Zásadnější růst objemu výroby, který bude reagovat na tyto převratné události, tedy očekáváme až v následujících letech,“ vysvětluje Vladimír Stupavský. Dodal, že s navýšením objemu výroby v následujících letech počítá například český výrobce pelet a briket Biomac nebo mezinárodní koncern Stora Enso.
(red)