V polském Sejmu bylo v posledních dnech pořádně rušno. Po bouřlivém jednání ve spojených výborech pro energetiku a místní samosprávu a parlamentní rozpravě přijal sejm zákon o větrných elektrárnách ve verzi, která nebyla s nikým konzultována. 214 hlasů bylo pro, 27 proti, 209 se zdrželo hlasování.
Poslanci již na zasedání parlamentního výboru odmítli všechny návrhy opozice. Výbor nepřijal ani pozměňovací návrh Solidarna Polska, který požadoval, aby větrné elektrárny v Polsku mohly být postaveny minimálně 1 000 metrů od zemědělských budov. To však nezabránilo tomu, aby získal potřebnou většinovou podporu v plénu.
Ministryně životního prostředí Anna Moskwowá tvrdila se, že několik měsíců konzultovala návrh na 500 metrů. Když ale předseda strany Solidarna Polska Zbigniew Ziobro dupl nohou, rychle ustoupila. Vzdálenost 700 metrů namísto 500 ale znamená snížení investičních možností do větrných elektráren o více než 80 procent.
„Proto jsme se zdrželi parlamentního hlasování a v Senátu předložíme pozměňovací návrhy, které obnoví 500 metrů, komentuje poslanec Tomasz Nowak.
Ne 500, ale 700 m od domů
Původní verze návrhu zákona, kterou připravilo ministerstvo pro klima a životní prostředí, stanovila jako minimální vzdálenost 500 metrů. Tuto hodnotu změnil pozměňovací návrh poslance PiS Marka Suského, který prosadil vzdálenost 700 metrů. Umístění nových větrných turbín bude povoleno na základě plánu místního rozvoje. Vzdálenost, ve které budou vybudovány, bude záviset na strategickém posouzení vlivů na životní prostředí. Zde se mimo jiné zohlední faktory, jako je dopad emisí hluku na okolí.
Problematika místních plánů
Až 84 procent plánů místního rozvoje, které povolují umístění větrných elektráren, může skončit v koši změnou vzdálenosti na 700 metrů, komentují odborníci ze společnosti Urban Consulting. Ve čtyřech vojvodstvích už se tak pravděpodobně stane. Jedná se o Mazovské, Kujavsko-pomořské, Slezské a Malopolské vojvodství. To potvrzuje, že připravované změny měly pouze fiktivně odblokovat větrnou energii na pevnině. Zákon bez 500 metrů je právní bublina a výsledky analýzy jen potvrzují škodlivost navrhované novely, vysvětlují odborníci z Urban Consulting.
„Povolená minimální vzdálenost 700 metrů dále blokuje větrnou energii na pevnině. Pouze vládou a místními úřady široce konzultovaných a přijatých 500 metrů by zaručilo nové megawatty větrných elektráren již do dvou let a v následujících letech až 22 GW,“ říká Janusz Gajowiecki, předseda Polského sdružení pro větrnou energii.
Účast veřejnosti
Změny týkající se minimální vzdálenosti větrných mlýnů od budov budou znamenat další práva místních komunit na konzultace během veřejných projednávání ve fázi přijímání místních plánů územního rozvoje. Jak zdůraznil Michał Blados, právník z advokátní kanceláři B2R Law Jankowski, Stroiński, Zięba and Partners, novela zákona stanoví obcím povinnost uspořádat další veřejné projednání plánů místního rozvoje za účasti zainteresovaných obyvatel.
Během těchto diskusí budou projednávány hranice oblastí pro výstavbu větrných elektráren a řešení jejich plánovaného umístění. Jednání se budou týkat také změn návrhů místních plánů. Novela stanoví prodloužení lhůt a upřesnění pravidel pro veřejné nahlížení a přijímání připomínek k návrhu plánů a prognóze vlivů na životní prostředí, dodává právník.
Větrné turbíny a příroda
Podle nového nařízení budou muset investoři, kteří chtějí stavět větrné elektrárny, nabídnout místní komunitě alespoň 10 procent instalovaného výkonu elektrárny. Každý obyvatel obce si bude moci vzít podíl maximálně 2 kW a odebírat elektřinu za cenu založenou na maximální kalkulaci nákladů na výstavbu.
V současné době právní předpisy zakazují výstavbu větrných mlýnů ve vzdálenosti menší než tzv. 10H (H je výška větrné turbíny) od oblastí ochrany přírody, jako jsou národní parky, krajinné parky, přírodní rezervace nebo oblasti Natura 2000. Nový zákon zachovává pravidlo 10H pro národní parky a pro přírodní rezervace je limit 500 metrů. Pro ostatní oblasti vyplývá vzdálenost z rozhodnutí o ochraně životního prostředí pro konkrétní zařízení.
Novela zákona je jedním z milníků, které musí Polsko splnit, aby splnilo požadavky nástroje pro obnovu a zvýšení odolnosti a získalo peníze z národního plánu obnovy.
(nik)