INZERCE

Nezaměstnanost zůstává v Česku nízká, ale pomalu roste. Ubývá také volných pracovních míst. Foto: Pixabay

Nezaměstnanost mírně roste. Varující je úbytek 70 tisíc volných pracovních míst během posledního roku

Na tento jev jsme v České republice tak trochu pozapomněli – a teď se pomalu vrací. Počet nezaměstnaných v evidenci úřadů práce na konci ledna dosáhl 283 059 osob, což je o 15 983 více než loni v lednu. Prvně od dubna roku 2018 je počet volných pracovních míst nižší než počet osob bez zaměstnání.

Úřad práce ČR dnes oznámil, že podíl nezaměstnaných osob meziročně vzrostl o 0,3 procentního bodu na 3,9 procenta. V mezinárodním srovnání tak zřejmě zůstává míra nezaměstnanosti v České republice nejnižší v celé Evropské unii. Přesto se objevují první signály, že přicházejí horší časy.

Volná místa rychle ubývají

Varující je hlavně pokles počtu volných pracovních míst, které zaměstnavatelé nahlásili úřadům práce. Za poslední rok jejich počet klesl o 70 539 na současných 281 141 volných pozic. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze (74 577 míst) a ve Středočeském kraji (56 103 míst), zájem je hlavně o pracovníky se základním či nižším vzděláním (72 procent nahlášených pozic).

Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů a tahačů, zedníky, kamnáře a dlaždiče, kuchaře nebo ostatní pomocné pracovníky ve výrobě.

Podle podrobné statistiky Úřadu práce ČR se úbytek volných pozic týká skoro celého území republiky. Nejvyšší byl v Praze (o 14 tisíc), obvodu Praha-východ (o 5289) v Brně (o 8908) a na Tachovsku (o 7476 míst). Překvapivé umístění Tachovska souvisí s vysokým počtem průmyslových a skladovacích hal na trase dálnice D5 u hranice s Německem.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v lednu tradičně v Ústeckém (5,8 %) a Moravskoslezském kraji (5,2 %). Naopak ve Zlínském kraji, v Praze, v Pardubickém a Plzeňském kraji je míra nezaměstnanosti nejnižší – okolo 3 procent. Za poslední rok se situace zhoršila hlavně v Pardubickém a Ústeckém kraji, v obou případech podíl lidí bez práce vzrostl o 0,5 procentního bodu.

Pozitivní dopad příchodu Ukrajinců

Za úspěch lze naopak podle Úřadu práce ČR považovat vysoký počet zaměstnaných Ukrajinců, kteří v posledních 12 měsících v Česku nalezli útočiště před válečným konfliktem, který rozpoutal agresivní režim Vladimira Putina. Letos na konci ledna pracovalo na území ČR 94 383 občanů Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Nejvíce ve Středočeském (16 620 osob), Plzeňském (13 872 osob) a v Jihomoravském kraji (10 016 osob).

Ukrajinští občané, kteří přišli po ruské agresi zahájené loni 24. února (ze tří čtvrtin se jedná o ženy), se nejčastěji uplatnili jako montážní dělníci, pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě nebo jako obsluha průmyslových strojů a zařízení. Mnozí zaměstnavatelé tak konečně získali zaměstnance, které potřebovali a dlouho marně hledali.

(red)