Investiční společnost Servis-24 Česká republika byznysmena Jana Čermáka majetkově a manažersky vstoupí do kolabující společnosti NWT. Získá zde 49procentní podíl. Čermák transakci Ekonomickému deníku potvrdil a dodal, že NWT po reorganizaci a redukci dluhu má šanci být opět životaschopnou a ziskovou společností. Zbývajících 51 procent si mají ponechat současní vlastníci NWT – David Vítek a Martina Vítková.
Krajský soud v Brně v minulém týdnu schválil řešení insolvence společnosti NWT formou reorganizace. Firma dostala za úkol připravit do 120 dní reorganizační plán, který bude mimo jiné řešit vypořádání s věřiteli. Podle předběžných odhadů by nezajištění věřitelé, kterých je většina, mohli získat nazpět 20 až 40 procent svých pohledávek.
Servis-24 dlouhodobě spolupracuje s investičním fondem IFIS, který se specializuje na rizikové pohledávky a firmy v potížích. Zmíněný fond IFIS mezi hlavní věřitele pronikl v listopadu, kdy odkoupil pohledávku Raiffeisenbank v nominální hodnotě zhruba 120 milionů korun. Firmě NWT pak poskytl další miliony korun na provozní financování. Další velké věřitelské pozice má v insolvenčním řízení již zmíněná Raiffeisenbank a také Sberbank.
Kolaps společnosti NWT je zajímavý už tím, že se jednalo o dlouhodobě úspěšnou a ziskovou společnost. Ještě v roce 2021 vytvořila čistý zisk 29 milionů korun při tržbách 3,23 miliardy korun. Společnost se sídlem v Hulíně na Kroměřížsku má široké pole působnosti, sahající od výstavby solárních elektráren přes stavbu skleníků, pasivní stavby, datová centra až po provozování e-shopů s elektrospotřebiči a knihami.
Velký omyl: vstup na trh s energiemi
Předlužení a insolvenci NWT způsobil nešťastný vstup na trh s elektřinou a plynem, kdy firma doplatila na skokový růst cen na burzách v loňském roce. Tento růst nemohla plně promítnout do cen pro koncové odběratele. Loni na přelomu září a října se společnosti Axpo Solutions a innogy Energie přihlásily o okamžité zaplacení dodaných energií, jenže firma tolik peněz neměla. Šéfové proto firmu poslali do insolvenčního řízení. Dne 20. října soud rozhodl o úpadku společnosti a vyzval věřitele k přihlášení pohledávek.
Celkově NWT dluží dle přihlášených pohledávek nezajištěným věřitelům zhruba 700 milionů korun. Dalších 340 milionů tvoří zajištění věřitelé, značnou část z této sumy představují pohledávky financujících bank. Další pohledávky v řádu stovek milionů korun, zejména z titulu pokut a sankcí, insolvenční správce popřel.
Oborem působení firmy Servis-24 Česká republika jsou od roku 2013, kdy firmu založil Jan Čermák, především nemovitostmi. Věnuje se investiční výstavbě a správě budov, později se zaměřila také na fotovoltaické elektrárny. Spravuje například fotovoltaiky, které v minulých letech odkoupil fond IFIS. Největší z nich je šestimegawattová solární elektrárna u obce Pohledy na Svitavsku, kterou IFIS ovládl loni v září.
David Tramba