Vzhledem k poměrně nízkému rozšíření kapacity větrných elektráren na moři o 342 megawattů v roce 2022 musí Německo rychle přidat, aby se výstavba dostala do souladu s jeho ambiciózními cíli v oblasti obnovitelných zdrojů energie, uvedli zástupci tří odvětví větrné energie.
S celkovou kapacitou o něco vyšší než 8 gigawattů, instalovanou na konci roku 2022, bude vybudování dalších 22 GW do roku 2030 velkou výzvou, která se musí začít brzy rýsovat, komentovaly to průmyslové skupiny Bundesverbandes WindEnergie (BWE), Windparkbetreiber Offshore (BWO) a VDMA (s více než 3 500 členy je VDMA největší síťovou organizací a důležitým mluvčím strojírenství v Německu a Evropě).
Podle šéfa BWE Hermanna Alberse je zapotřebí „použít turbodmychadlo“, které do roku 2025 a zejména do roku 2027 podpoří expanzi tak, aby byla schopna přiblížit se k cíli 30 GW do konce desetiletí.
„Letos se pravděpodobně nedostaneme nad úroveň loňské expanze – a dokonce pravděpodobně zůstaneme pod ní,“ řekl Albers.
Odvětví se podle něj stále vzpamatovává z propadu expanze za předchozí vlády, který způsobil propouštění a uzavírání továren, což ztížilo rychlejší náběh.
„Průmysl potřebuje stabilní trajektorii expanze,“ řekl vedoucí lobbistické skupiny. Přestože nový vládní zákon o větrné energii na moři již zavedl některé vítané změny, problémy, jako je větší kapacita přístavů a plavidel a dostupnost kvalifikovaných pracovníků, zůstávají, řekl Albers.
Lepší koordinace s ostatními evropskými zeměmi při rozšiřování větrných elektráren na moři by podle Alberse mohla zlepšit vyhlídky odvětví v Německu a pomoci efektivněji využívat zařízení a také harmonizovat nákup některých vstupních materiálů. Narušení dodavatelského řetězce, nedostatek surovin a vyšší náklady na financování, to vše přispívá k potížím odvětví, uvedl Albers.
Dodal, že společná evropská odpověď by je mohla řešit a vytvořit tak solidní odpověď na americký zákon o snižování inflace, který by zintenzivnil konkurenci v oblasti investic do energetického přechodu.
Na konci loňského roku bylo v Severním a Baltském moři v provozu přibližně 1 540 turbín – z toho pouze 38 bylo nově uvedeno do provozu.
V celé Evropě má být do roku 2030 instalován výkon 150 GW, což bude vyžadovat rychlé a komplexní vybudování průmyslových kapacit v celém regionu. Vzhledem k problémům s bezpečností dodávek způsobeným ruskou válkou na Ukrajině bude mít zásadní význam zdravý trh s větrnou energií na moři, který se bude řídit průmyslovou politikou „plynule“ zaměřenou na energetickou transformaci, uvedl šéf skupiny BWO pro větrnou energii na moři Stefan Thimm.
Podle něj by měl být urychleně novelizován zákon o větrné energii na moři, a to tak, že se umožní modely Contract for Difference (CfD), které by mohly výrazně urychlit investice do tohoto odvětví.
Thimm potvrdil, že vláda pracuje na modelu garantovaných nižších průmyslových cen elektřiny vázaných na produkci větrné energie na moři, a dodal, že průmysl je této myšlence „velmi otevřený“.
(nik)