Polský obchodník s obnovitelnou energií Respect Energy podepsal dohodu s francouzským energetickým gigantem EDF o spolupráci na vývoji projektů jaderné energetiky v Polsku založených na francouzské technologii malých modulárních reaktorů (SMR) Nuward. Oznámily to společnosti Respect Energy a EDF. projekt Projekt Nuward bude případovou studií pro společné evropské včasné regulační přezkoumání, které povede francouzský dozorový orgán pro jadernou bezpečnost za účasti českého a finského jaderného dozoru.
V říjnu 2021 předložila společnost EDF polské vládě nabídku na výstavbu až šesti evropských tlakovodních bloků (EPR). EPR je tlakovodní jaderný reaktor generace III+ vyvinutý francouzskými firmami Areva a EDF ve spolupráci s německým Siemens AG.
Tato nezávazná předběžná nabídka představovala pro Polsko řadu možností. Podrobně popisovala inženýrské práce, veřejné zakázky a výstavbu, které by byly potřebné pro čtyři až šest bloků EPR, a to buď ve dvou, nebo ve třech lokalitách.
Každý z bloků EPR by v případě výběru produkoval 1650 MWe – polská vláda koncem loňského roku přitom oznámila, že vybrala technologii Westinghouse alespoň pro první tři z plánované flotily reaktorů.
„Tato dohoda znamená pevný záměr společností Respect Energy a EDF společně pokračovat ve vývoji projektů SMR v Polsku a potvrzuje silný zájem o technologii Nuward, kterou si obchodník s energií vybral pro rozšíření svého působení v oblasti jaderné energetiky,“ uvedly společnosti ve společném prohlášení.
„Respect Energy a EDF nyní společně zahájí proces hodnocení konkrétních nových lokalit na zelené louce a budou pokračovat v práci na upřesnění obchodních a finančních plánů pro toto úsilí,“ stojí ve společném komuniké.
„Se svými velkými energetickými reaktory rodiny EPR doplněnými o reaktory Nuward SMR má EDF kompletní evropskou nabídku, která pomůže dekarbonizaci polské ekonomiky a zvýší energetickou bezpečnost země,“ uvedly dále společnosti Respect Energy a EDF.
„Společnost EDF je potěšena, že může spojit své síly se společností Respect Energy, evropským hráčem na energetickém trhu se sídlem v Polsku, který se specializuje na projekty v oblasti zelené energie,“ uvedl Vakisasai Ramany, senior viceprezident společnosti EDF odpovědný za rozvoj nových jaderných zdrojů.
„Díky této dohodě o spolupráci pokračujeme v realizaci prvního evropského projektu SMR v Polsku, čímž přispíváme k energetické suverenitě a přechodu Polska na nízkouhlíkové prostředky udržitelné výroby elektřiny. Díky našemu portfoliu reaktorů jsme odhodláni naplnit polské civilní jaderné ambice jak s velkým výkonem, tak s technologiemi SMR,“ podotkl Vakisasai Ramany.
Předseda představenstva společnosti Respect Energy Holding Sebastian Jabłoński k tomu řekl: „Společnost Respect Energy je hrdá na to, že se může podílet na projektech rozvoje SMR v Polsku. Spojení se společností EDF – největším světovým provozovatelem jaderných elektráren – nám umožní jak podpořit energetickou transformaci v Polsku, tak přispět k uspokojení poptávky po bezpečné a uhlíkově neutrální elektřině. Podpisem exkluzivní smlouvy o spolupráci zahajujeme ambiciózní projekt nasazení prvního evropského SMR v naší zemi, který nám pomůže dekarbonizovat polskou ekonomiku a rozšíří naše rostoucí portfolio bezemisních aktiv.“
Projekt Nuward byl zahájen v září 2019 francouzskou Komisí pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), společnostmi EDF, Naval Group a TechnicAtome.
Projekt Nuward – sestávající z elektrárny SMR o výkonu 340 MWe a dvou tlakovodních reaktorů (PWR) po 170 MWe – byl společně vyvinut s využitím francouzských zkušeností s reaktory PWR. Očekává se, že tato technologie nahradí staré uhelné, ropné a plynové elektrárny s vysokými emisemi CO2 po celém světě a podpoří další aplikace, jako je výroba vodíku, městské a dálkové vytápění nebo odsolování.
Nuward se v současné době nachází ve fázi koncepčního návrhu, který se zaměřuje na výběr hlavních technických prvků a zároveň přináší skutečné konkurenční výhody. Belgická inženýrská firma Tractebel byla v květnu loňského roku pověřena vypracováním studií pro dokončení koncepčního návrhu „prvního SMR v Evropské unii“.
Další fáze projektu, dokončení základního projektu, by měla začít letos a být dokončena do roku 2025. V letech 2025 až 2030 by měl být projekt ve fázi pokročilého konceptu, během níž se očekává certifikace společnosti Nuward a rozvoj dodavatelského řetězce.
Výstavba demonstračního reaktoru Nuward SMR by měla být zahájena v roce 2030. Předpokládá se, že výstavba tohoto bloku potrvá tři roky.
Loni v červnu bylo oznámeno, že projekt Nuward bude případovou studií pro společné evropské včasné regulační přezkoumání, které povede francouzský dozorný orgán pro jadernou bezpečnost za účasti českého a finského jaderného dozoru.
V Polsku se daří malým reaktorům a energeticky náročné průmyslové podniky usilují o modernizaci na nové malé reaktory.
(nik)