Nejvýznamnější český výrobce výbušnin, pardubická Explosia, očekává za loňský rok obrat přes miliardu a zisk 200 milionů korun. Klíčovými zakázkami je výroba celospalitelných modulů pro dělostřelecké granáty a sférických prachů, které se používají jako náplň do nábojů pistolí ráže 9 mm, ale také do samopalů nebo kulometů. Do budoucna Explosia vzhlíží k vybavení české armády samohybnými děly CAESAR, pro které by mohla dodávat už zmíněné celospalitelné, což by mohlo perspektivně vést k nemalému navýšení kapacity výroby.
Pardubická Explosia, sídlící v nedalekém Semtíně, je tradičním a nejvýznamnějším českým výrobcem výbušnin. Historie společnosti sahá až do roku 1920, kdy byla založena Československá akciová továrna na látky výbušné v Semtíně u Pardubic.
Explosia je stoprocentně státem vlastněnou společností s významným postavením na trhu průmyslových trhavin nejen v České republice a Evropské unii, ale po celém světě.
Společnost je řízena představenstvem a v rámci trhu funguje stejně jako kterákoliv jiná soukromá společnost.
Kromě produkce trhavin a střelivin se zaměřuje také na vlastní poskytování komplexních služeb vrtných a trhacích prací, zejména při povrchovém dobývání kameniva.
Zásadním prvkem současné výroby společnosti Explosia a.s. jsou střeliviny, například sférické a nitrocelulózové prachy.
Nedílnou součástí naší výroby je také oblast trhavin, kde nejznámějšími jsou Perunit a Emsit.
Munička se zabývá také výrobou černého prachu a dalších specialit, z nichž celosvětově nejznámější je plastická trhavina Semtex. Dále pak vyrábí například pyrotechnické komponenty leteckých záchranných systémů.
Společnost za loňský rok plánuje tržby na úrovni 1, 2 miliardy korun.
Obrat roku 2021 dosáhl 958 milionů, zisk byl 68,5 milionů korun.
„Pro letošní rok počítáme se ziskem cca 200 milionů korun při obratu 1,2 miliardy,“ uvádí na dotaz Ekonomického deníku Martin Vencl z Explosie.
Na otázku, jaký strategický zájem státu Explosia zajišťuje, a zda to má oporu Martin Vencl doplňuje: „Každý stát by měl být soběstačný co do zajištění munice či výbušnin. I proto byla před sto lety založena Továrna na látky výbušné, později Explosia. Tato potřeba soběstačnosti se ukazuje býti důležitou obzvláště v dnešní době při zvýšeném bezpečnostním riziku po celé Evropě.“
Explosia má v současné době cca 565 zaměstnanců a žádné svoje činnosti neoutsourcuje. Na zaměstnance vydává firma přes 220 milionů korun ročně, k tomu dalších více než 100 milionů do oprav a modernizace společnosti. Zatímco mnohé firmy šetří, Explosia vyplatila lidem na podzim mimořádné odměny a slíbila i odměny roční.
V odpovědích na otázky Ekonomického deníku ohledně klíčových zakázek pro stát je firma ovšem velmi skoupá.
„S ohledem na obchodní zájmy naší společnosti se nechceme k otázkám obchodních případů vyjadřovat, už vůbec ne, pokud jde o zakázky významného charakteru. Obecně můžeme konstatovat, že objemově se jedná o obchodní případy ve výši desítek milionů korun ročně,“ odvětil na dotazy Martin Vencl.
Podotkl, že v současné době se jedná především o zakázky na celospalitelné moduly pro dělostřelecké granáty či na sférické prachy, které se používají jako náplň do nábojů pistolí ráže 9 mm, ale také do samopalů nebo kulometů.
V současnosti Explosia řeší u některých produktů objednávky již pro rok 2024. I proto by bylo vhodné navýšení objemu výroby. „Kdybychom měli více lidí, mohli bychom vyrábět na více směn, ale situace na pracovním trhu je složitá. Kvalitní lidé jsou rozebráni a pro ty ostatní nemáme v naší společnosti místo,“ popisuje složitosti náboru nových zaměstnanců vedoucí personálního oddělení Lucie Pošvářová.
Klíčovými partnery Explosie jsou české společnosti, které se podílejí na dodávkách muničních kompletů.
„Takže v oblasti velkorážové munice to je STV GROUP nebo CSG. V oblasti prachů například Sellier-Bellot,“ podotýká Vencl.
Na dotaz, kdo je největším konkurentem semtínské muničky Vencl zareagoval: „V rámci České republiky jsme výhradním výrobcem bezdýmných prachů, u celospalitelných modulů patříme mezi pět největších hráčů světa. O konkurenci například Semtexu, který je celosvětově považován za synonymum plastické trhaviny, asi netřeba ani hovořit.“
Explosia se věnuje i jiným aktivitám, její úsek FOSPOL poskytuje služby při povrchovém dobývání hornin, především vrtných, trhacích a zemních prací při lomařské těžbě.
Součástí Explosia a.s. je také Výzkumný ústav průmyslové chemie (VÚPCH), který zajišťuje výzkum a vývoj v oblasti trhavin a munice.
Explosia a.s. nabízí také dodatečnou grafitaci prachů, likvidaci airbagů nebo zkoušky neprůstřelných materiálů. Poskytuje také služby v oblasti analytické chemie, zkušebnictví a bezpečnostního inženýrství pro trhaviny a střeliviny.
Mimořádná událost
Na začátku listopadu zasahovali v Explosii hasiči při mimořádné události. Hořelo v objektu výroby prachů. Případ vyšetřují hasiči i policie. Byla poničena technologie, škody půjdou podle odhadů do milionů korun.
„V úterý 8. listopadu 2022 kolem třetí hodiny ranní jsme byli přizváni ke spolupráci týkající se oznámení o požáru jedné z budov v pardubické části Semtín. Příčiny a okolnosti události prověřují pardubičtí kriminalisté, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Ke zranění osob nedošlo. Škoda na majetku nebyla dosud vyčíslena,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku mluvčí pardubické policie Andrea Muzikantová.
V případě prokázání viny a pravomocného odsouzení hrozí podle Muzikantové zatím neznámému pachateli trest odnětí svobody až na 5 let.
Že nešlo o banální incident potvrzují i hasiči.
„Případ je v šetření, je zřízena vyšetřovací skupina HZS Pardubického kraje. V tuto chvíli nebudeme k celé věci poskytovat další informace, doplnila mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.
„Jestli máte na mysli úterní požár, šlo o objekt výroby prachů, kde se nacházejí bezobslužné technologie,“ odvětil na dotazy Ekonomického deníku mluvčí Explosie Martin Vencl.
Kdy a kde k zahoření přesně došlo a z jakých důvodů?
„V úterý v 1:32. Příčiny se vyšetřují,“ pokračuje mluvčí státní muničky.
Podle Vencla nebyl nikdo ohrožen na životě či zdraví.
„Požár uhasily jednotky interního záchranného sboru. Následně se dostavily jednotky HZS Pardubického kraje k šetření události. Odhadovaná výše škody se pohybuje v řádech jednotek milionů korun,“ doplnil zástupce Explosie.
Případ vyšetřují nejen dotčené orgány, ale i interní komise.
Martin Vencl dodal, že výroba není nijak omezena.
Jan Hrbáček