INZERCE

Rumunská jaderná elektrárna Cernavoda. Foto: Nuclearelectrica

Rumunská vláda přijala návrh zákona o nových blocích jaderné elektrárny Cerna voda

Návrh zákona předložený rumunskému parlamentu se týká dohody o státní podpoře se společností Nuclearelectrica v souvislosti s projektem dostavby dvou bloků v Cerné vodě, kde se nacházejí dva stávající reaktory, jehož odhadovaná hodnota je 7 miliard eur (7,4 miliardy USD). Oznámilo to rumunské ministerstvo energetiky.

Ministerstvo energetiky oznámilo, že cílem je uvést do provozu Cernou vodu 3 na konci roku 2030 a Cernou vodu 4 v následujícím roce. Uvádí, že „podíl jaderné energie v energetickém systému se zdvojnásobí z přibližně 20 procent na 36 procent“ s přispěním 700 MW bloků CANDU 6.

Ministr energetiky Virgil Popescu řekl: „Jedná se o velmi důležitý zákon, který, jak doufám, bude mými kolegy v parlamentu co nejrychleji přijat, aby bylo možné pokračovat v projektu nových bloků v Cerné vodě. Ano, Rumunsko se stane energeticky nezávislé a zároveň s pomocí jaderné energie zajistíme naši energetickou bezpečnost a dosažení dekarbonizačních cílů. Protože dekarbonizace se bez jaderné energie neobejde.“

Ministerstvo uvedlo, že součástí přijímaných závazků je i to, že vláda podnikne „nezbytné kroky k financování výstavby obou reaktorů, mimo jiné včetně poskytnutí státních záruk financujícím subjektům projektu“.

Dodalo, že bude zodpovědné za realizaci podpůrného mechanismu „Contracts for Difference“, „a zároveň zodpovídá za zprovoznění Modernizačního fondu, podporuje zařazení jaderné energetiky do klíčových investičních programů a poskytuje nezbytnou podporu pro využití Modernizačního fondu za účelem rozvoje, výstavby a uvedení do provozu projektu Cerna voda 3 a 4″.

Ministerstvo dodalo, že Agentura pro jaderné a radioaktivní odpady je odpovědná za dokončení „konečného úložiště nízko a aktivních odpadů z životního prostředí“ a „dokončení a zprovoznění, do roku 2050, geologického úložiště vysoce radioaktivních odpadů“.

Mezi další závazky vlády patří zlepšení „plavebních podmínek na Dunaji mezi Kalašemi a Brailou“, aby byl zajištěn dostatek chladicí vody pro čtyři bloky elektrárny, a také zajištění potřebného vedení pro přenos elektřiny.

Ministerstvo energetiky odhaduje, že v průmyslu vznikne 19 000 pracovních míst a každý blok ušetří 5 milionů tun CO2 ročně.

Černá voda je jedinou jadernou elektrárnou v Rumunsku a skládá se ze dvou tlakovodních těžkovodních reaktorů o výkonu 650 MWe. První blok byl uveden do komerčního provozu v roce 1996 a druhý blok v roce 2007. Provozovatel Nuclearelectrica plánuje prodloužit provozní životnost prvního bloku na 60 let. Většina prací na blocích 3 a 4 – stejně jako na blocích 1 a 2, reaktorech CANDU-6 – byla provedena v 80. letech před pádem vlády Nicolae Ceausesca v roce 1989.

V říjnu Popescu uvedl, že Kanada i USA nabízejí pomoc s financováním výstavby 3. a 4. bloku Cerné vody. Rumunsko rovněž plánuje výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) a podepsalo memorandum o porozumění mezi společností Nuclearelectrica, americkou firmou NuScale a E-INFRA týkající se navrhované lokality v Doicești, která byla vybrána pro první SMR v zemi.

(nik)