INZERCE

Evropská unie stanovila několik strategických koridorů, které by měly zajistit Evropě energetickou bezpečnost. Jedním z nich je Pyrenejský poloostrov. Foto: Pixabay

Mezi Španělskem a Francií vznikne podmořský plynovod na přepravu zeleného vodíku

Mezi Barcelonou a Marseille povede mořský plynovod, který by měl ročně přepravit až 2 miliony tun vodíku. Společný projekt Španělska, Francie a Portugalska, které je největším producentem vodíku v Evropě, bude stát téměř 2,5 miliardy eur. Cílem je dodávat vodík, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů spíše než z fosilních paliv, a pomoci tak snížit závislost Evropy na ruském plynu a ropě.

Projekt H2MED, na kterém se dohodli vedoucí představitelé Francie, Portugalska a Španělska, byl původně určen k přepravě zemního plynu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron potvrdil, že tyto tři země předloží projekt Evropské komisi do 15. prosince, aby byl prohlášen za „projekt společného zájmu“. To by jí umožnilo uplatnit až 50 % svých nákladů z fondů EU.

Podle španělského premiéra Pedra Sancheze by plynovod měl stát přibližně 2,5 miliardy eur a umožnit přepravu dvou milionů tun vodíku ročně. Setkání ve španělském Alicante se zúčastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která uvedla, že projekt H2MED „jde správným směrem“, protože „má potenciál pomoci nám vybudovat skutečnou evropskou vodíkovou páteř“.

,,Do roku 2030 vyrobíme v EU deset milionů tun obnovitelného vodíku a navíc plánujeme dovézt dalších 10 milionů tun. Proto jsme také identifikovali řadu strategických koridorů, včetně jednoho přechodu přes Pyrenejský poloostrov.“, říká Leyenová, která reagovala také na ruskou válku na Ukrajině, a to odhalením plánu RePowerEU v hodnotě 210 miliard eur, který má urychlit energetickou transformaci, diverzifikovat dodávky energie a posílit spojení mezi členskými státy.

,,Ruská válka proti Ukrajině jasně ukázala, že musíme posílit naši energetickou bezpečnost v Evropě. Tato bezpečnost samozřejmě znamená zvýšení naší schopnosti vyrábět energii bez spoléhání se na třetí strany. A také, i když jsme nuceni dovážet energie, je důležité řídit, diverzifikovat zdroje a trasy, kterými se dovoz energie ubírá. Čím větší diverzifikace, tím menší závislost budeme mít,“ reagoval portugalský premiér Costa.

Portugalsko v současnosti vyrábí nejdostupnější obnovitelný vodík v EU, podle zprávy společnosti Hydrogen Europe, která rovněž odhaduje, že dekarbonizace vodíkem si v letech 2022 až 2050 vyžádá investici ve výši 15 bilionů dolarů.

Evropská unie učinila z vodíku základní kámen své strategie k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, přičemž podíl vodíku na energetickém mixu bloku by měl do poloviny století dosáhnout až 20 %.

Jana Bartošová