Nově podepsaná třístranná dohoda rozšiřuje rozsah spolupráce mezi přední světovou těžařskou francouzskou společností Orano Mining a jejími uzbeckými partnery a pokládá základy pro rozvoj nových uranových dolů v Uzbekistánu. Informovaly o tom společnost Orano a uzbecké instituce.
Dohodu o strategické spolupráci podepsaly společnosti Orano Mining, Státní výbor pro geologii a nerostné zdroje Republiky Uzbekistán (GosComGeology) a uzbecký státní podnik Navoiyuran během návštěvy prezidenta Republiky Uzbekistán Šavkata Mirzijojeva ve Francii ve dnech 21. a 22. listopadu.
Hlavní pracovní náplní společnosti Orano je těžební činnost. S uranovými doly v provozu v Kanadě, Kazachstánu a Nigeru je Orano jedním z předních světových producentů uranu s konkurenceschopnými výrobními náklady a těžebními technikami na špici inovací. Kromě těžby provádí Orano průzkumné a rozvojové projekty v uranových zónách a zároveň provádí přestavbu a modernizaci bývalých dolů.
Společnost Orano spolupracuje se společností GosComGeology od roku 2019, kdy vytvořily společný podnik s názvem Nurlikum Mining, jehož cílem je rozvoj průzkumu a těžby uranu v oblasti Djengeldi (psáno také Zhangeldi) v provincii Kyzylkum. Nurlilkum má dnes přibližně 50 zaměstnanců.
Nová dohoda pokládá základy „exkluzivního strategického spojenectví pro rozvoj nových uranových dolů v Uzbekistánu nad rámec projektu Djengeldi“ a představuje „významné rozšíření rozsahu spolupráce“, uvedla společnost Orano. Dohoda rovněž předpokládá realizaci několika společných iniciativ, včetně práce na plánu rozvoje projektu Djengeldi, zahájení nových společných projektů geologického průzkumu, podpory modernizace a transformace závodu Navoiyuran a zahájení výměnného rámce, který uzbeckým partnerům umožní srovnávat se s francouzským průmyslovým modelem v hodnotovém řetězci jaderného paliva.
Mohlo by vás zajímat
Nicolas Maes, výkonný viceprezident společnosti Orano pro těžební aktivity, uvedl, že tato dohoda posiluje pozici společnosti Orano jako předního průmyslového hráče v odvětví těžby uranu v Uzbekistánu vedle společnosti Navoiyuran a „představuje pokračování strategie skupiny postupně zvyšovat naši přítomnost v zemi a přispívat k posilování hospodářských vazeb mezi Francií a Uzbekistánem“.
Začátkem letošního roku vyzval uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev zemi – která podle Světové jaderné asociace v roce 2021 vyprodukuje odhadem 3500 tU – k rozvoji průzkumu s cílem dále zvýšit zásoby uranu a také k transformaci státní společnosti pro těžbu uranu.
„Prezidentským rozhodnutím ze 14. července 2022 se naše země pustila na ambiciózní cestu modernizace a náběhu našeho uranového těžebního průmyslu. Naším cílem je do roku 2030 zdvojnásobit dostupné zásoby nerostných surovin a míru roční produkce,“ uvedl předseda GosComGeology Bobir Islamov.
Dodal, že společnost Orano prokázala, že je „důvěryhodným a spolehlivým partnerem, a díky strategické dohodě bude francouzská společnost ve spolupráci s firmou Navoiyuran účinně přispívat k rozvoji uranového průmyslu v Uzbekistánu“.
Společnost Navoiyuran vznikla na začátku roku 2022, kdy byl Navoi Mining & Metallurgical Combinat – státní subjekt zodpovědný za veškerou těžbu uranu v Uzbekistánu, stejně jako za těžbu zlata a další činnosti – rozdělen na tři nezávislé subjekty, jak stanoví prezidentský dekret z roku 2020.
(nik)