Fotovoltaické elektrárny po zkrachovalých firmách, s technickými problémy či nejasnou výši výkupní ceny. Takovým se běžný investor vyhne velkým obloukem. Opačnou strategii zvolil IFIS investiční fond podnikatelů Marka Indry a Jiřího Šebesty. Koupil problémovou fotovoltaiku v Pohledech na Svitavsku a vyhlíží další transakce stejného druhu.
Jak Ekonomickému deníku potvrdil Marek Indra, k převzetí 6megawattové solární elektrárny došlo v září. Podle zápisu v obchodním rejstříku původně firmu Alt Pohledy vlastnila čtveřice podnikatelů z česko-moravského pomezí, od roku 2011 byl jako vlastník zapsán Raiffeisen – Leasing.
Alt Pohledy patří mezi sporné případy fotovoltaik dokončených na přelomu let 2010 a 2011. V tom je zásadní rozdíl. Solární parky dokončené v roce 2010 mají nárok na vysokou výkupní cenu a slušně vydělávají, naopak elektrárny dokončené v lednu či únoru roku 2011 mají jen zhruba poloviční výkupní cenu a mizerné zisky – spíše tedy ztráty. Spor ohledně výkupní ceny pro firmu Alt Pohledy se vede dodnes bez jasného výsledku.
Jak dodává Jan Čermák, jehož firma Servis-24 elektrárny pro IFIS spravuje, není to jediný problém této velké fotovoltaiky na Svitavsku. Také po technické stránce byla lidově řečeno zfušovaná a potřebuje vyměnit či přenastavit některé součásti. Na jaře už by měla řádně fungovat a výdělečná prý bude i v případě, že ztratí nárok na vyšší výkupní cenu z roku 2010.
Nejedná se o první transakci osob spjatých s fondem IFIS a firmou Servis-24 v oboru zelené energetiky. Již v roce 2017 skupina investorů sdružená ve firmě FVL Invest koupila fotovoltaiku o výkonu 1,2 megawattu u Valašských Příkazů na Vsetínsku. O rok později následovalo převzetí elektrárny u Ralska na Českolipsku o stejném výkonu. Ta je zajímavá tím, že kvůli opožděnému dokončení nemá nárok na zvýhodněnou výkupní cenu. Díky růstu cen elektřiny na trhu se však tato nejistá investice již vrátila a elektrárna vydělává.
Počet tří odkoupených fotovoltaik nejspíš nebude konečný. Podle Jana Čermáka přibývají signály z bankovního prostředí, že část solárníků má potíže splácet úvěry. Banky zpravidla takové pohledávky nabízejí k prodeji. Na odkup rizikových pohledávek a následné ovládnutí firmy ve finanční tísni se fond IFIS dlouhodobě zaměřuje.
Na akvizice již hotových fotovoltaik se v Česku specializuje firemní skupina Jufa, za kterou stojí byznysmeni Jiří Fast a Jan Chrenko. Ti postupně ovládli 37 velkých solárních parků o celkovém výkonu 104 megawattů, mezi největší „úlovek“ patří Brno Solar Park, zahrnující panely o výkonu přes 21 megawattů v areálu brněnského letiště. Na rozdíl od fondu IFIS se Jufa zaměřuje na bezproblémové elektrárny nezatížené právními spory.
David Tramba