Osobní vlak, který měřil téměř dva kilometry, byl sestaven ze 100 vagonů. Zapsal se tak do Guinessovy knihy. Pokus o světový rekord měl za cíl upozornit na technické úspěchy Švýcarska a oslavit 175 let švýcarských železnic.
Vlak vyjel poprvé minulý týden na trase Albula-Bernina z Predy do Bergunu. Akce se zúčastnilo několik tisíc hostů a fanoušků železnice.
„Železniční doprava hraje důležitou roli v sociálním a ekonomickém rozvoji Švýcarska,“ říká Sebastian Blaettler, manažer trhu společnosti Rhaetian Railway.
Nejdelší úzkorozchodný osobní vlak na světě jezdí nyní na Rhétské dráze ve Švýcarsku.
,,Těšíme se, že uvidíme mnoho turistů ze Švýcarska i Číny,“ řekl Renato Fasciati, ředitel Švýcarské rétské dráhy.
Rétská dráha (Rhätische Bahn, RhB) je známá díky malým červeným vláčkům, které se proplétají zakroucenými tratěmi, mosty a tunely alpským pohořím. První trať z Landquartu do Davosu byla zprovozněna v roce 1888. Jezdily po ní parní vlaky.
V roce 1904 byla dokončena trať z Churu do Svatého Mořice a v roce 1910 trať do italského Tirana, která překonává průsmyk Bernina v nadmořské výšce 2253 m – jedná se o nejvýše položený přechod Alp železniční tratí – navíc bez použití ozubnice, s maximálním sklonem 70 promile. Tratě Albula a Bernina se před několika lety staly díky svým technickým parametrům a malebné krajině součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Jana Bartošová