Africký Mozambik, řazený dosud mezi nejchudší země světa, se může brzy zařadit mezi významné producenty a vývozce zemního plynu. První, zatím menší zařízení pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) právě zahajuje provoz. Další dva výrazně větší projekty jsou ve fázi přípravy. Další plyn na světový trh dodá později sousední Tanzanie.

Jako první zahajuje provoz menší plovoucí zařízení Coral Sul FLNG s roční kapacitou 3,4 milionu tun LNG ročně. Po převodu zpět do plynného stavu se jedná o 4,7 miliardy metrů krychlových, tedy zhruba polovinu celoroční spotřeby České republiky. Další chystané projekty mají objem vývozu LNG z této jihoafrické země zvýšit do roku 2025 až na 32 milionů tun ročně (44 miliardy m3).

Za prvním dokončeným projektem stojí konsorcium vedené italským koncernem ENI. Dalšími podílníky jsou ExxonMobil, China National Petroleum Corporation (CNPC), portugalský Galp, korejský Kogas a místní státem vlastněný podnik ENH. Celou produkci LNG po nejbližších dvacet let si smluvně zajistil koncern BP.

Velké terminály se připojí později

Západní ropné koncerny objevily rozsáhlá ložiska zemního plynu u severního pobřeží Mozambiku před více než deseti lety. Nachází se v nich biliony metrů krychlových plynu. Jenže většina projektů nakonec skončila u ledu kvůli nízkým cenám plynu na světovém trhu a také kvůli povstání islámských fanatiků, které na podzim roku 2017 rozvrátilo severní provincii Cabo Delgado.

Mapa ložisek zemního plynu v moři u severního Mozambiku. Zdroj: TotalEnergies

Až po ruské invazi na Ukrajinu v únoru letošního roku nastal obrat. Konsorcium vedené francouzským TotalEnergies restartovalo megaprojekt Mozambique LNG, který počítá s produkcí 12,8 milionu tun kapalného plynu ročně. Druhé konsorcium, kde mají hlavní slovo ExxonMobile a ENI, znovu oživilo projekt Rovuma LNG, který má po roce 2025 dodávat na světový trh 15,2 milionu tun zkapalněného plynu za rok.

Další miliony tun mohou vyprodukovat plánované LNG terminály v sousední Tanzanii. Bohatá podmořská ložiska plynu se podařilo objevit také zde, avšak tady vše zpozdil legislativní chaos a nepříznivé prostředí pro zahraniční investice. Až letos v červnu došlo k uzavření dohody mezi tanzanskou vládou a ropnými koncerny BP a Equinor, které otevírá cestu investování 30 miliard dolarů do LNG terminálu u města Lindi. Zahájení produkce plynu je reálné až v roce 2029 nebo 2030.

Pomalý náběh těžby uhlí

Nerostné bohatství Mozambiku se neomezuje pouze na zemní plyn. Zájem těžařů z celého světa přitahují také rozsáhlá ložiska černého uhlí ve vnitrozemské provincii Tete; z velké části se jedná o dražší nedostatkové koksovatelné uhlí. V roce 2020 se z Mozambiku vyvezlo 8,8 milionu tun uhlí, z toho polovina směřovala do Indie.

Objem produkce zůstává daleko za očekáváním. Známá ložiska v Mozambiku obsahují přes 25 miliard tun černého uhlí a součet všech známých těžebních projektů vychází na více než 100 milionů tun vyprodukovaného uhlí za rok. Tyto plány však zatím narážejí na omezenou kapacitu místních železnic a přístavů.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba