Velká Británie oznámila nový balíček sankcí souvisejících s tím, co označila za „falešná“ referenda o připojení čtyř regionů na východě Ukrajiny k Rusku. Na sankčním seznamu figuruje i Iskander Machmudov, bývalý spolumajitel majitel letecké továrny v Kunovicích. Výrobce civilních dopravních letounů Aircraft Industries koupila před nedávnem od ruského majitele skupina Omnipol. Podnik z Kunovic na Uherskohradišťsku zaměstnává téměř 1 000 lidí, vyrábí civilní letouny L 410 a L 410 NG.

Občané ve čtyřech ukrajinských regionech v pondělí již čtvrtý den hlasovali v referendech organizovaných Moskvou, které Kyjev a Západ označily za podvod. Tvrdí, že výsledky jsou předem dané a že je neuznají.

Británie uvedla, že mezi sankcionovanými jsou i vrcholní ruští představitelé, kteří se podílejí na prosazování hlasování.

„Falešná referenda pořádaná pod hlavněmi zbraní nemohou být svobodná ani spravedlivá a my jejich výsledky nikdy neuznáme,“ uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí James Cleverly.

„Sankce budou namířeny proti těm, kteří stojí za těmito falešnými hlasováními, a také proti osobám, které nadále podporují agresivní válku ruského režimu,“ doplnil Cleverly.

Mohlo by vás zajímat

Velká Británie uvedla, že mezi sankcionovanými osobami je 55 členů představenstev a ředitelů organizací, které podle vlády „nadále financují ruskou válečnou mašinérii“. Patřily mezi ně Gazprombank, Sberbank a Sovcombank.

Gazprombank a Sberbank na žádosti o komentář bezprostředně nereagovaly. Sovcombank se odmítla vyjádřit.

Vláda na sankční seznam zařadila také jména dalších čtyř oligarchů: Goda Nisanova, Zarakha Ilieva, Iskandera Machmudova a Igora Makarova. Uvedla, že jejich čisté jmění činí 6,3 miliardy liber (6,81 miliardy USD).

Británie spolu se západními spojenci uvalila od 24. února, kdy Moskva vyslala vojska na Ukrajinu, zákazy cestování, zmrazení majetku a další sankce na stovky ruských fyzických a právnických osob.

Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin zahájil novou mobilizační kampaň v sedm měsíců trvající válce, která již zabila tisíce lidí, miliony lidí vyhnala z domovů, rozprášila města a poškodila světovou ekonomiku.

Osmnáctý nejbohatší Rus Iskander Machmudov byl většinovým majitelem letecké továrny v Kunovicích po dobu 14 let. V roce 2018 jej Američané zařadili na černý seznam lidí napojených na Putinův režim.

Machmudov je většinovým vlastníkem Uralské těžební a hutní společnosti (UGMK), která vydělává zejména na obchodu s mědí. Přes ni kontroluje dalších asi 300 firem z různých oborů včetně výroby kolejových vozidel.

Ze svého mládí má i blízké kontakty i na armádu. V letech 1984 až 1988 totiž pracoval jako tlumočník pro skupinu sovětských vojenských poradců v Libyi a Iráku.

Některé zahraniční zdroje poukazují i na Machmudovo údajné zapojení do praní špinavých peněz a organizovaného zločinu. V tomto směru jeho aktivity podle zahraničních zdrojů dříve prošetřovala i španělská prokuratura.

Ze životopisu oligarchy

Islander Machmudov má osobní webové stránky, na kterých zveřejnil svůj životopis.

„Iskander Machmudov se narodil 5. prosince 1963 v Buchaře v Uzbekistánu. Je ruským podnikatelem a vlastní několik společností v oblasti těžebního průmyslu. Je prezidentem společnosti Ural Mining and Metallurgical Company (UMMC).

Po absolvování východních studií na Taškentské státní univerzitě (Uzbekistán) a prvních zkušenostech z Lybie a Iráku nastupuje Iskander Machmudov do společnosti Uzbekintorg, kde pracuje jako hlavní exportní specialista společnosti. V roce 1996 se Iskander Machmudov stává ředitelem společnosti Gaï, která je lídrem v oblasti těžby a obohacování mědi.

V roce 1999 Iskander Machmudov zakládá Uralskou důlní a metalurgickou společnost (UMMC). Společnost UMMC se rychle rozvíjí a stane se jedním z klíčových hráčů na ruském průmyslovém trhu a ovládá více než 40 společností s různými specializacemi od metalurgie přes strojírenství až po těžební průmysl.

Iskander Machmudov vlastní také podíly v několika velkých skupinách, jako je Transmashholding, výrobce železničních strojů, a Kuzbassrazrezugol, specializující se na těžbu uhlí. Je také akcionářem společnosti AeroExpress, která poskytuje služby osobní železniční dopravy mezi Moskvou a jejími letišti.

Kromě toho, že je Iskander Machmudov významnou osobností ruského průmyslu, je také známým filantropem a sponzorem několika charitativních organizací.“

Prodej Omnipolu

Na jaře ruský majitel leteckou továrnu v Kunovicích prodal do českých rukou, jak oznámila ČTK.

Letoun L 410 z kunovické továrny Aircraft Industries. Foto: Aircraft Industries

„Dne 21. dubna 2022 se ruský majitel a skupina Omnipol dohodli na prodeji 100 procent akcií společnosti Aircraft Industries do vlastnictví české společnosti OMPO Holding,“ uvedla zbrojařská společnost Omnipol.

Kunovická firma se podle Omnipolu dostala do existenčně nebezpečné situace po uvalení sankcí na Rusko, které tvořilo stěžejní trh firmy. Loni v listopadu ale Omnipol a Aircraft Industries podepsaly dohodu o spolupráci, a kunovická firma by tak měla nahradit ruský trh dodávkami do jiných zemí. Uzavření nových kontraktů firmy předpokládají v nejbližších měsících.

Podnik z Kunovic na Uherskohradišťsku zaměstnává téměř 1 000 lidí, vyrábí civilní letouny L 410 a L 410 NG.

Továrna vyrobila víc než 8 000 letadel a vyvezla je do 60 zemí, uvedl Omnipol.

„Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936, proto v současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu českého finálního leteckého výrobce,“ podotkl prezident Omnipolu Jiří Podpěra.

Připomněl, že Omnipol má také menšinový podíl ve firmě vlastnící Aero Vodochody Aerospace, výrobce letounů L-39NG.

Ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková uvedla, že kunovická firma s některými výrobními společnostmi skupiny Omnipol dlouhodobě spolupracuje.

„Přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí,“ dodala.

Předloni Aircraft Industries dodala zákazníkům 15 letadel a utržila téměř 2,282 miliardy korun, o téměř 300 milionů více než o rok dřív.

Aircraft Industries vedle výroby letadel také provozuje neveřejné mezinárodní letiště Kunovice a je zřizovatelem vlastní střední školy letecké.

(hrb)