Německá vláda dnes odsouhlasila znárodnění největšího dovozce zemního plynu do střední Evropy, kterým je společnost Uniper. Cílem je zajistit dostatek plynu v právě začínající topné sezoně. Finanční pomoc státem vlastněné společnosti bude jednodušší než v případě soukromého podniku.

Situace Uniperu se zhoršila poté, co Gazprom nejprve na jaře omezil a na konci srpna pak zcela zastavil export do Německa. Uniper musel začít shánět dražší plyn z LNG terminálů, zároveň se snažil dodržet smlouvy se zákazníky. Výsledkem je mohutná ztráta, která jen za první pololetí letošního roku dle oznámení Uniperu dosáhla 12,3 miliardy eur (300 miliard korun).

Transakce je zajímavá i z českého pohledu. Uniper je totiž největším přímým dodavatelem zemního plynu do Česka. Různí pseudoodborníci (třeba bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý s výrokem „Čtyřikrát tolik my platíme do Německa než Němci platí do Ruska“) v minulých měsících tvrdili, že Němci na reexportu ruského plynu do České republiky nehorázně vydělávají. Jenže opak je pravdou: Uniper a další němečtí velkoobchodníci na nákupu a prodeji plynu prodělávají.

Znárodnění ze zoufalství

Německá vláda nejprve v červenci převzala v Uniperu 30procentní podíl, nyní kupuje dalších 56 procent akcií, které dosud vlastnil finský elektrárenský koncern Fortum. I když jej koupí za pouhých 500 milionů eur, akcionáři Fortumu přijali transakci s úlevou. Akcie Fortumu za posledních pět dní posílily o 41 procent.

Mohlo by vás zajímat

Němci Fortumu uhradí také dříve poskytnutou půjčku Uniperu ve výši 4 miliard eur. Dalším krokem bude navýšení kapitálu Uniperu, čímž německá vláda svůj podíl navýší na 98,5 procenta. Akcie Uniperu dál padají, od začátku roku již ztratily 92 procent ze své hodnoty.

Jak se zdá, znárodňování energetických společností v Evropě se stává novým trendem. Jak Ekonomický deník uvedl v minulém týdnu, německá spolková vláda přebírá kontrolu nad majetkem ruské společnosti Rosněfť včetně podílů ve třech důležitých rafineriích. Francouzská vláda v červenci oznámila záměr vykoupit zbývající akcie a získat tak v elektrárenském koncernu EDF stoprocentní podíl.

Kde se vzal Uniper

Společnost Uniper není v Česku příliš známá, tak si ji pojďme představit. Fakticky se jedná o fosilní část koncernu E.ON, která byla oddělena k 1. lednu 2016. E.ON v roce 2018 prodal svůj podíl finskému Fortumu, který zde následně držel 75 procent akcií. Se zbývajícími akciemi se obchodovalo na frankfurtské burze.

Uniper podniká ve 40 zemích světa, největší rozsah aktivit má vedle domácího německého trhu v Rusku (!), Švédsku a Velké Británii. Vlastní elektrárny o výkonu 33 tisíc megawattů. Jedná se hlavně o uhelné a plynové elektrárny, ve Švédsku vlastní také jaderné a vodní elektrárny. Uniper v minulých letech zobchodoval okolo 400 miliard kWh plynu ročně a vlastní podzemní zásobníky s kapacitou uložení 7,4 miliard m3 (80 miliard kWh) plynu.

V posledních letech se Uniper snažil setřást image „fosilní“ firmy. Začal masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie a měl za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2035.

dtr