Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna částečně vyhověl rozkladu Úrazové nemocnice v Brně a snížil jí pokutu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek na 300 000 korun. Původně byla pokuta prvostupňovým rozhodnutím uložena ve výši 450 000 korun.
Jak uvedl ÚOHS v tiskové zprávě, Úrazová nemocnice v Brně uzavřela bez zadávacího řízení čtyři rámcové dohody k zajištění dodávek léčivých přípravků a zdravotnických prostředků od dodavatele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA). Podle Úřadu však nebyly zákonné podmínky horizontální spolupráce splněny.
Tuto formu spolupráce je možno využít v případech, kdy se jedná o spolupráci veřejných zadavatelů za účelem dosahování jejich společných cílů směřujících k zajišťování veřejných potřeb, současně se spolupráce řídí pouze ohledy souvisejícími s veřejným zájmem a každý z těchto veřejných zadavatelů vykonává na trhu méně než 20 % svých činností, kterých se spolupráce týká.
Předseda ÚOHS v rozhodnutí o rozkladu potvrdil, že v případě smluv mezi zadavatelem a fakultní nemocnicí se nejedná o skutečnou spolupráci, neboť v daném případě nelze konstatovat, že by si oba zadavatelé stanovili společné cíle, o jejichž naplnění by společně sdílenou strategií usilovali.
Horizontální spolupráce vyžaduje vyšší zapojení jednotlivých zadavatelů, kteří by měli každý svým aktivním dílem přispívat k naplnění společného cíle. Nemělo by se jednat o vztah, kde jedna strana plní a druhá jí za plnění poskytuje úplatu, jako tomu bylo u Úrazové nemocnice a FNUSA, neboť to je de facto přesný popis běžné veřejné zakázky, která podléhá soutěži.
Předseda Mlsna nicméně přistoupil ke snížení sankce, protože zohlednil, že FNUSA je veřejným zadavatelem, který své dodávky léků soutěží zákonem předepsaným způsobem. Soutěž o dodávky léčivých prostředků tedy sice neproběhla u Úrazové nemocnice, ale dodávky byly alespoň soutěženy ze strany FNUSA. Soutěžní prostředí tedy zcela vyloučeno nebylo.
Jana Bartošová