Energetická krize vyvolává v tuzemsku dosud nevídaný zájem o tepelná čerpadla. Asociace pro využití tepelných čerpadel očekává až 50procentní nárůst prodejů – tedy z loňských 30 tisíc na 45 tisíc kusů v letošním roce. Výraznějšímu růstu však brání aktuální nedostatek komponent pro jejich výrobu a kritická situace v mezinárodní dopravě.
Řada výrobců, kteří jsou z valné většiny sdruženi právě v Asociaci pro využití tepelných čerpadel, proto plánuje významné rozšíření výrobních kapacit. Budou tak moci rychleji a efektivněji uspokojit obrovský nárůst poptávky po ekologických zdrojích tepla. Komora obnovitelných zdrojů energie totiž předpovídá, že do roku 2027 přejde na čisté vytápění až 500 tisíc domácností, z toho nejméně polovina bude využívat tepelná čerpadla.
„Obliba tepelných čerpadel, jež jsou – zvláště ve spojení s fotovoltaikou – jedním z nejčistších a nejúspornějších zdrojů vytápění a chlazení, neustále stoupá. Aktuálně je jich v Česku instalováno kolem 160 tisíc kusů. Kvůli zvyšujícímu se tlaku na přechod k ekologickému vytápění a překotně rostoucí ceně plynu však poptávka vzrostla natolik, že jí trh nestíhá vyhovět a dodací lhůty se o měsíce prodlužují,“ shrnul dění na trhu nový ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Petr Horký.
Své kapacity plánuje rozšířit řada členů této asociace. Jedná se například o společnosti NIBE, Stiebel Eltron, Acond, AIT, AC Heating, Daikin, Mitsubishi Electric, Bosch Termotechnika a další. Z nečlenů pak rozšiřuje kapacitu své výroby v České republice společnost Panasonic, která zvýšila výrobu v Plzni mezi lety 2019 až 2022 čtyřnásobně.
- Koncern NIBE plánuje ve svém hlavním sídle ve švédském Markarydu rozsáhlé investice v oblasti vývoje, inovace, produkce i výroby. K dokončení první etapy projektu má dojít na konci letošního roku.
- Stiebel Eltron plánuje do roku 2026 zdvojnásobit svou výrobní kapacitu v centrále v saském městě Holzminden, čímž zde vznikne 400 nových pracovních míst. Do výroby tepelných čerpadel investuje přibližně 120 milionů eur.
- Česká firma Acond, specializující se na výrobu tepelných čerpadel, klimatizací a topných systémů, právě staví nový výrobní závod v Milevsku. Jeho uvedení do provozu se plánuje na jaře 2023, kapacita výroby má činit 20 000 kusů tepelných čerpadel ročně.
- Společnost AIT-Česko je dceřinou společností německého výrobce tepelných čerpadel AIT-Deutschland. Ten se chystá otevřít do konce příštího roku nový závod v oblasti Thurnau, čímž zvýší kapacitu výroby tepelných čerpadel o 100 tisíc kusů ročně.
- Česká firma AC Heating plánuje do dvou let zdvojnásobit produkci tepelných čerpadel na 2000 kusů ročně. Výroba v jejím novém závodě v Letkově má být zahájena do konce příštího roku.
- Japonský výrobce klimatizačních systémů a tepelných čerpadel Daikin rozšiřuje kapacitu svých závodů v Plzni a Brně, navíc investuje 300 milionů eur do výstavby továrny na tepelná čerpadla ve středním Polsku; zahájení jeho provozu se plánuje na rok 2024.
- Společnost Mitsubishi Electric aktuálně investovala 113 milionů dolarů do rozšíření svého závodu v Turecku. Pobočka nedaleko přístavu Izmir má přispět k navýšení výrobní kapacity tepelných čerpadel systému vzduch-voda až na 300 tisíc kusů ročně.
- Bosch Termotechnika navyšuje své kapacity pro výrobu tepelných čerpadel v Německu a Švédsku. Zároveň zvažuje zahájení jejich výroby v České republice.
Někteří odborníci však varují, že ne vždy vede pořízení tepelného čerpadla k finanční úspoře. Hlavně u nezateplených nemovitostí s vytápěním radiátory se nemusí ekonomicky vyplatit, sporný je přínos také u bytových domů. Více se dočtete ve zprávě Ekonomického deníku vydané před týdnem.
Tomáš Rovný