Program v hodnotě 500 milionů dolarů, který je součástí zákona prezidenta Joe Bidena o infrastruktuře, umožní umístit demonstrační projekty čisté energie na současných nebo bývalých důlních pracovištích. Jednou ze zvažovaných technologií je i pokročilá jaderná energie. Vyplývá to z vyjádření ministerstva energetiky. Na akceptování pokročilých jaderných zdrojů pak upozornil server World Nuclear News.
Program čisté energie na současných a bývalých důlních pozemcích bude demonstrovat inovativní přeměnu důlních pozemků na projekty čisté energie s cílem jejich replikace po celé zemi, uvedlo ministerstvo energetiky (DOE).
Projekty musí být vystavěny na jedné nebo více z těchto technologií: solární energii, geotermální energii, přímém zachycování vzduchu, výrobě energie z fosilních paliv se zachycováním, využíváním a sekvestrací uhlíku, skladování energie, včetně přečerpávacích vodních elektráren a stlačeného vzduchu, a pokročilá jaderné energii.
„Rozvoj čisté energie na důlních pozemcích je příležitostí pro komunity využívající fosilní paliva, které poháněly náš národ po celou generaci, aby získaly ekonomickou podporu a hrály vedoucí roli v našem přechodu na čistou energii,“ uvedla k tomu americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová,.
V geograficky různorodých regionech USA se nachází přibližně 17 750 těžebních lokalit, které nabízejí významnou příležitost k podpoře hospodářského rozvoje a vytvoření pracovních míst v odvětvích čisté energie, uvedlo ministerstvo energetiky.
Mohlo by vás zajímat
Pokud by se všechny tyto současné nebo bývalé důlní pozemky v USA přestavěly na projekty čisté energie, bylo by možné využít až 89 gigawattů čisté elektřiny, což by stačilo k napájení milionů amerických domácností.“
Ministerstvo energetiky začalo proto hledat zpětnou vazbu od široké škály zúčastněných stran ohledně toho, jak program koncipovat, aby podpořil investice soukromého sektoru do podobných projektů, což by vedlo k hospodářskému rozvoji komunit nacházejících se v blízkosti současných a bývalých důlních pozemků a zároveň podpořilo environmentální spravedlnost.
„Vybrané projekty vytyčí směr, jak se orientovat ve federálních, státních a místních pravidlech a předpisech týkajících se umístění a propojení sítí, sanace dolů, využití půdy po ukončení těžby, environmentální bezpečnosti a dalších důležitých procesů pro úspěšný rozvoj a provoz projektů čisté energie na současných nebo bývalých důlních pozemcích,“ uvedl resort pro energetiku.
Ministerstvo energetiky očekává, že v roce 2023 vyhlásí možnost financování s cílem předložení potenciáních návrhů projektů.
Kromě zmíněného programu poskytuje Bidenův zákon o infrastruktuře celkem 11,3 miliardy dolarů na granty na opuštěné důlní pozemky, aby mohla být odstraněna nebezpečná environmentální rizika a znečištění způsobené těžbou uhlí a zároveň byla vytvořena nová pracovní místa a vznikly příležitosti k oživení uhelných komunit.
Úřad pro demonstraci čisté energie (Office of Clean Energy Demonstrations, OCED) byl zřízen v prosinci 2021 s cílem realizovat demonstrační projekty v oblasti čisté energie ve velkém měřítku ve spolupráci se soukromým sektorem s cílem zahájit nebo urychlit zavádění technologií na trhu a jejich využívání v rámci přechodu na dekarbonizovaný energetický systém.
OCED je úřad, který slouží jako centrum pro řízení projektů a realizuje klíčové demonstrační projekty v hodnotě několika miliard dolarů v rámci dvoustranného zákona o infrastruktuře. Podporuje i aplikované programy a další úřady, aby zajistil konzistentní přístup k realizaci kapitálově náročných demonstrací technologií v pozdní fázi napříč celým ministerstvem energetiky (DOE). OCED podporuje projekty v komerčním měřítku, které jsou životaschopné ve velkém měřítku a u nichž se očekává dosažení nákladové konkurenceschopnosti a financovatelnosti.
(hrb)