Společnost Photon Energy oznámila meziroční růst tržeb z výroby elektřiny o 61,6 procenta na 110,7 milionu korun. Objem vyrobené elektřiny v jejích solárních elektrárnách se přitom zvýšil „jen“ 11,5 procenta. Hlavním tahounem tržeb tak byl růst velkoobchodní ceny elektřiny.
Ukazuje se tak, že na vysokých burzovních cenách umějí vydělat nejen obří elektrárenské skupiny typu ČEZ, ale i menší výrobci. Při současných cenách na energetických burzách se totiž elektřinu z obnovitelných zdrojů vyplatí prodat na trhu a nespoléhat se na provozní dotace či pevně dané výkupní ceny (s výjimkou opravdu štědrých výkupních cen, jaké Česko poskytovalo do konce roku 2010).
Jak Photon Energy uvedla v tiskové zprávě, více než 80 procent jejích solárních elektráren dodává elektřinu za tržní ceny. Výsledkem jsou rekordní výnosy za druhé čtvrtletí ve výši 267 milionů korun (meziročně +56,8 procenta).
„V kontextu narůstajícího portfolia našich elektráren a rostoucích cen energií znovu potvrzujeme náš finanční výhled na rok 2022. Ten počítá s meziročním zvýšením konsolidovaných tržeb o 79 procent na 1,6 miliardy korun, což povede ke zvýšení EBITDA na 446 milionů korun z 238 milionů korun v roce 2021,“ uvedl generální ředitel Photon Energy Group Georg Hotar.
Photon Energy zatím vlastní a provozuje solární elektrárny hlavně v Česku (15 MW), Slovensku (10,4 MW), Maďarsku (51,8 MW) a Austrálii (14,7 MW). Hlavními akcionáři Photon Energy jsou Čechorakušan Georg Hotar a Čechoaustralan Michael Gartner, dohromady mají 71 procent akcií. Více než 6 procent vlastní přímo Photon Energy, na burzách v Praze, Varšavě a dalších trzích se obchoduje zbývajících 22,7 procenta akcií.
Vedení Photon Energy chce v nejbližších letech masivně expandovat. V různém stadiu příprav má fotovoltaické projekty o celkovém výkonu 790 megawattů. Zaměřit se chce na tři země – Austrálii (300 MW), Rumunsko (235 MW) a Polsko (230 MW). Výstavbu první fotovoltaické elektrárny v Rumunsku s instalovaným výkonem 5,7 MW firma zahájila letos v červnu.
(dtr)