Nejvyšší soud zamítl dovolání příbramské společnosti Ravak a dalších věřitelů proti rozhodnutí o reorganizaci výrobce biopaliv Oleo Chemical. O případu této firmy se před lety hodně mluvilo. Jde vpravdě o detektivní zápletku, v níž se objevují falešné směnky, zvraty ve výpovědích a také lidé, které lze označit za gangstery, ti však v tomto případě vystupují v bílých límečcích. Zpočátku vše vypadalo jako normální obchodní případ.
Po rozhodnutí Nejvyššího soudu už tak nic nebrání dokončení reorganizace a ukončení insolvenčního řízení. Někteří věřitelé usilovali o konkurz Oleo Chemical, za reorganizací viděli nepoctivý záměr. Nejvyšší soud zveřejnil své rozhodnutí v insolvenčním rejstříku.
O reorganizaci rozhodl v první instanci Městský soud v Praze, před dvěma lety ji potvrdil i pražský Vrchní soud.
Insolvenční řízení trvalo více než 11 let. Výrobu biopaliv provozuje v Liberci v areálu Oleo Chemical od roku 2013 společnost Temperatior.
Při schválené reorganizaci má s Oleo Chemical fúzovat. Plánuje rozvoj a modernizaci výroby.
Mohlo by vás zajímat
„Verdikt Nejvyššího soudu České republiky, který zamítl dovolání některých věřitelů v čele se společností Ravak, je snad finální tečkou za léta tahanic a soudních pří, spojených s insolvenčním řízením Oleo Chemical. Jednoznačně jej vítáme, protože umožní dokončení reorganizace a fúzi se společností Temperatior. Především naši věřitelé pak mohou očekávat daleko vyšší uspokojeni svých pohledávek, než kdyby se Oleo Chemical ocitla v konkurzu, o nějž právě vzhledem k těmto ekonomickým parametrům zcela nepochopitelně Ravak a s ním spřízněné firmy celou dobu usilovaly. Jsme rádi, že se po celou dobu podařilo udržet všechna pracovní místa a výroba biopaliva díky Temperatioru pokračovala bez přerušení,“ uvedl předseda představenstva Olea Radek Behún.
„Zamítnutí dovolání ze strany Nejvyššího soudu vnímáme také jako potvrzení zákonnosti celého procesu reorganizace. Věříme, že tímto dojde k ukončení veškerých pokusů společnosti Ravak o jeho zpochybňování, včetně uměle vytvářených konstrukcí v trestněprávní oblasti. Rozhodnutí NS jednoznačně také ukázalo, že předložený a schválený reorganizační plán představoval poctivou snahu vedení společnosti o řešení úpadku společnosti, maximalizaci uspokojení pohledávek věřitelů a současně také zachování unikátní technologie, know how a v neposlední řadě také zaměstnanosti. Veškerá obviňování z nepoctivých úmyslů se tak ukázala jako lichá. Usnesení NS potvrdilo názor vedení společnosti a jejich poradců, že dovolací důvody, vznesené prokonkursními věřiteli, založené na argumentu nepoctivého záměru, jsou nedůvodné. Věřím, že dnešním dnem začíná další etapa života podniku, který je stabilizovaný a konkurenceschopný,“ doplnil člen představenstva Jaroslav Jandura.
Oleo Chemical založili v roce Kamil Jirounek a Michal Urbánek v roce 2004.
Firma se zabývala naftařským byznysem, dodávkami nafty a dalších produktů čerpacím stanicím a také větším odběratelům. Hlavní komoditou firmy však byla výroba bionafty. Jak firma ve svých materiálech uvádí, jde o biopalivo na bázi rostlinných olejů, které se vyrábí chemickou reakcí rostlinného oleje s methanolem.
„Může obsahovat aditiva na zlepšení užitných vlastností, jako jsou depresanty, detergenty, mazivostní přísady a inhibitory koroze,“ uvádí firma na webových stránkách. Právě náplň činnosti, tedy výroba bionafty, na níž stát poskytoval bohaté dotace, se pravděpodobně stala příčinou, proč se o Oleo Chemical začali zajímat další podnikatelé a dělat si na něj „zálusk“.
Osudovým se celému Oleo Chemical stal pravděpodobně záměr na postavení nové výrobní jednotky na zpracování odpadových tuků, což vyžadovalo velké investice do technologií pro které hledal investory.
Příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak firmě půjčil stovky milionů korun na investice do modernizace technologie. Finanční zdroje se ale nevracely.
Rozhořel se letitý spor, rozjely se soudy. Na jejich základě někteří aktéři příběhů okolo Oleo Chemical strávili i nějaký čas ve vězení.
Ravak se v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.
Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, ale otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu. Manažeři Olea v době finančních problémů firmy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Za tunelování Olea je soud poslal do vězení. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.
Aktéři dodnes tvrdí, že jsou nevinní, a že se trestné činnosti nedopouštěli.
Plán reorganizace Oleo Chemical pak řešily soudy řadu let s několika velkými zvraty.
Městský soud nejprve v roce 2017 schválil reorganizační plán formou fúze s firmou Temperatior, poté však plán zamítl a poslal Oleo Chemical do konkurzu, o který dlouhodobě usilovala například společnost Ravak.
Po zásahu Vrchního soudu v Praze ale opětovně reorganizační plán firmy schválil.
Ravak už dříve avizoval, že pokud neuspěje s dovoláním u Nejvyššího soudu, obrátí se ještě na Ústavní soud.
V kauze údajného tunelování Olea Chemical, čelilo obžalobě několik lidí kvůli podezření, že z firmy vyvedli necelých 20 milionů korun pomocí smluv o fiktivním poradenství. Firma Oleo Chemical platila v letech 2009 až 2011 za poradenství karibské společnosti Cokeville Assets, kterou vlastnil spolupracovník lobbisty Ivo Rittiga – právník Peter Kmeť. Rittig po celou dobu spojitost s Kmeťovou firmou odmítal a tvrdil, že od Olea nedostal ani korunu. Skutečné propojení vyšetřovatelé neprokázali, přesto si měl Rittig podle obžaloby za peníze z poradenství koupit mimo jiné apartmán v Dubaji.
Zakladatelé Olea Kamil Jirounek a Michal Urbánek naproti tomu tvrdili, že díky poradenství, poskytnutém Peterem Kmeťem, se značně rozvinul odbyt bionafty vyrobené Oleem a peníze za konzultační služby byly Kmeťově společnosti proplaceny zcela oprávněně. A navíc, vždy až za skutečně zrealizovaný a ekonomicky přínosný výsledek takového poradenství pro společnost Oleo Chemical.
Ekonomický deník se tématu obsáhle věnuje. ZDE je například proklik na rozhovor s jedním ze zakladatelů Olea Chemical Kamilem Jirounkem. Další texty jsou k připomenutí například ZDE nebo ZDE.
(hrb)