INZERCE

Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček zůstává ve vazbě. Foto: STAN

Vedení Prahy schválilo změnu stanov DPP. Reaguje na kauzu Hlubuček

Radní hlavního města dnes z pozice valné hromady změnili stanovy pražského dopravního podniku tak, že jeho vedení nově nebude moci bez souhlasu vedení metropole rozhodovat o majetkových transakcích nad 50 milionů korun. Dosud byl limit zhruba šest miliard korun.

Opatření radní schválili na pokyn městského zastupitelstva, které jim to uložilo předminulý týden spolu se zadáním hloubkového auditu v pražském dopravním podniku (DPP) a dalších městských firmách, které měl v gesci obviněný bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Změnu stanov na jednání zastupitelů prosazovala radní Hana Marvanová (STAN), která také připravila dnes schválený návrh. Dodala, že o změnu usilovala delší dobu. „Za mě je to koncepční změna, o kterou jsem usilovala dlouho, aby byla větší kontrola nad hospodařením,“ řekla. Změna začne platit v blízké době po zapsání nové verze stanov do obchodního rejstříku.

Ředitel dopravního podniku mi hrozil po kritice žalobou, říká Hana Marvanová. Foto Jan Hrbáček

Marvanová se podobně vyjádřila i v rozhovoru pro Ekonomický deník v minulém týdnu. „Vznesla jsem ten podnět už před 2,5 lety. Od té doby se neúspěšně snažím koaliční partnery přesvědčit, aby tuto změnu schválili,“ uvedla Marvanová.

Marvanová dále řekla, že součástí schválené změny je také informační povinnost představenstva DPP pro smluvní závazky nad jedno procento základního kapitálu podniku, což je asi 300 milionů korun. O takových smlouvách bude muset vedení firmy radu města informovat v půlročních intervalech.

Dosud byla hodnota nemovitostí, které mohl podnik prodat pouze rozhodnutím představenstva bez schválení radou města jako valné hromady, 20 procent základního kapitálu firmy. To v případě DPP odpovídá částce vyšší než šest miliard korun. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) k tomu řekl, že v posledních třech a půl letech DPP prodal nemovitosti nad nový limit pouze jednou, a to hlavnímu městu.

Na posledním jednání zastupitelů opoziční ANO a ODS kritizovaly vedení Prahy, nejvíce primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a Scheinherra, který je zároveň předsedou dozorčí rady DPP. Podle opozice měli vyvodit z kauzy v podniku politickou zodpovědnost a odstoupit z funkcí. Zastupitelé také schválili, že magistrát nechá provést hloubkový audit v DPP a rovněž ve firmách Pražská vodohospodářská společnost, Pražské služby a Kolektory Praha, které měl na starosti Hlubuček. O auditech zatím radní nejednali, podle Marvanové nyní vedení magistrátu připravuje potřebné podklady pro vypsání příslušných zakázek.

Scheinherr v minulosti podle svých slov podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci v DPP, které se týkalo stejné skupiny lidí jako kauza Dozimetr. Odmítl proto, že by nekonal. Dodal, že v době od podání trestního oznámení, kvůli kterému podepsal policii mlčenlivost, dělal vše pro co největší kontrolu v podniku a nastavení potřebných mechanismů.

(čtk, red)