Ministerstvo financí navrhuje, aby polostátní energetická společnost ČEZ vyplatila akcionářům dividendu 48 korun za jednu akcii. Vedení společnost chce na červnové valné hromadě navrhnout dividendu 44 korun. Zatímco vedení energetického kolosu ČEZ zatím plánuje vyplatit svým akcionářům za jednu akcii dividendu 44 korun, ministerstvo financí navrhuje částku zvýšit na 48 korun. Resort o tom informoval v tiskové zprávě.
Zároveň ministerstvo financí navrhuje prodloužení termínu pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu, aby měla společnost dostatečný čas získat likviditu.
Stát chce vyšší příjem do státního rozpočtu využít na kompenzaci vysokých cen energií občanům.
Návrh vedení společnosti vyplatit dividendu 44 korun na akcii by znamenal celkovou výplatu dividendy 23,7 miliardy korun. Nově navrhovaná výše 48 Kč na akcii zůstává v mezích dlouhodobé dividendové politiky společnosti. Skládá se z řádné složky 41 Kč na akcii vycházející ze zisku dosaženého za rok 2021 a mimořádné složky ve výši sedmi korun na akcii zohledňující prodej bulharských aktiv. Celková vyplacená dividenda v takovém případě dosáhne 25,8 miliardy korun.S
„Vyšší příjem státu z dividendy ČEZ za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií našim občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným. Využití dividendy ČEZ právě na pomoc lidem s vysokými cenami energií považuji v tuto chvíli za jediné logické a správné,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Prodloužit termín splatnosti ministerstvo navrhuje, protože všechny energetické společnosti v Evropě nyní čelí tlaku na cash flow z důvodu vysokých maržových vkladů na energetických burzách, které plynou z hrozby nedostatku zemního plynu a s tím souvisejícího prudkého nárůstu cen elektřiny na trzích. S ohledem na tento vývoj MF chce posunout termín splatnosti dividendy tak, aby společnost měla delší časový prostor k zajištění dostatku likvidity.
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v roce 2021 dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
(čtk)