Další rozvoj družicového programu, konkurenceschopnost kosmických aktivit EU nebo nadcházející české předsednictví. To byla některá témata jednání Rady EU pro konkurenceschopnost, které se konalo v Lucemburku. „Současná válka na Ukrajině nám ukazuje význam vlastní zabezpečené komunikace s celosvětovým dosahem a schopnost získávat vlastní družicová data.“, říká ministr dopravy Martin Kupka.
Družicový program
Smyslem programu Copernicus je poskytování včasných a spolehlivých dat pro monitoring životního prostředí, sledování atmosféry, infrastrukturu, nakládání s přírodními zdroji. Jeho páteř tvoří pozorovací družice Sentinel. Systém by měl reagovat i na aktuální vývoj, potřeby uživatelů a bezpečnostní situaci.
Současná válka na Ukrajině nám ukazuje význam vlastní zabezpečené komunikace s celosvětovým dosahem a schopnost získávat vlastní družicová data. Jsem rád, že české předsednictví v Radě EU přispěje ke společným evropským cílům a tím i k posílení konkurenceschopnosti, nezávislosti a bezpečnosti Evropy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Ministři se shodli na dalším směřování družicového programu. Pro Českou republiku je zásadní zachování pokračování stávajících pozorování a zvýšení prostorového rozlišení družicových snímků.
Důležité je také rozšíření do dalších oblastí pozorování, které umožní rozvoj zcela nových aplikací, například pro takzvaná chytrá města, lesnictví, sledování stavu infrastruktury a podobně.
Data a základní služby jsou k dispozici bezplatně pro užití ve vládní, soukromé i výzkumné sféře.
Kosmický program
Dalším tématem jednání byla i odolnost a konkurenceschopnosti kosmického programu EU. Posílení odolnosti unijních kosmických infrastruktur vede i k posílení bezpečnosti EU jako celku.
Evropská unie potřebuje nezávislý přístup do vesmíru a strategické technologie je třeba vyrábět uvnitř EU. V této souvislosti je důležité maximální využití evropských kapacit a posílit spolupráci i na institucionální úrovni. Jde zejména o družicovou navigaci, pozorování Země a družicovou komunikaci.
Řízení kosmického provozu
Ministři také schválili společný přístup EU k řízení kosmického provozu. Dlouhodobou udržitelnost a s tímto spojenou organizaci provozu na oběžných drahách a stanovení pravidel na globální úrovni vnímá ČR jako velmi důležité, protože je podmínkou pro samotné vypouštění a bezpečný provoz družicových systémů.
Společný přístup Evropy v této věci pak zajistí silnější vyjednávací pozici a předejde závislosti na normách vytvořených jinde.
České předsednictví
Ministr Martin Kupka představil za Českou republiku priority v kosmických aktivitách pro nadcházející předsednictví v Radě EU. Mezi ně bude patřit pokračování v projednávání návrhu nařízení k Bezpečné konektivitě.
Cílem má být výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic, které budou poskytovat bezpečné, spolehlivé a dostupné autonomní spojení pro uživatele z EU.
Systém má poskytovat služby jak pro vládní účely, tak širokopásmové datové připojení k internetu, které budou moci komerčně nabízet evropští telekomunikační operátoři koncovým zákazníkům.
K dalším prioritám patří využívání dat z unijních družicových systémů nebo posilování evropské spolupráce v kosmických aktivitách. Česká republika během svého předsednictví uspořádá také několik akcí, například European Space Week nebo European Space Start-Up Conference.
Jana Bartošová