Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým rozhodnutím pokutu ve výši 9 120 000 korun Asociaci jazykových škol, z. s., za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.
Asociace jazykových škol, která sdružuje přibližně 40 jazykových škol, se dopustila protisoutěžního jednání, když stanovila minimální přípustnou cenu za jednu hodinu výuky cizích jazyků určenou pro výběrová řízení na poskytování služeb jazykového vzdělávání, tuto cenu uveřejnila a uplatňovala vůči svým členům a prosazovala u zadavatelů veřejných zakázek.
Podle rozhodnutí Úřadu mělo jednání přímý dopad na hospodářskou soutěž probíhající v oblasti služeb jazykového vzdělávání na území České republiky a zákazníky těchto služeb, jelikož v jeho důsledku byla podstatně omezena vzájemná konkurence mezi členy sdružení, respektive ovlivněny základní parametry soutěže mezi nimi, a byla ovlivněna hospodářská soutěž mezi poskytovateli služeb jazykového vzdělávání.
„Podnikatelské svazy a sdružení nesmí sloužit jako platformy pro určování cen, za které členové sdružení nabízí své zboží nebo služby. Toto jednání má v podstatě stejný efekt jako kartelová dohoda,“ uvedl k rozhodnutí místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb.
Asociace určovala ceny za hodinu výuky
Asociace stanovovala tímto způsobem ceny nejméně od druhé poloviny roku 2017 a postupně sazby dokonce aktualizovala. Například v roce 2018 museli členové Asociace, kteří se ucházeli o veřejné zakázky, požadovat cenu nejméně 334 Kč za hodinu výuky cizího jazyka, o rok později už Asociace u svých členů vynucovala alespoň 368 Kč. Asociace na svých jednáních pravidelně otázku cen diskutovala a kontrolovala své členy, aby stanovené sazby dodržovali.
Vůbec poprvé v historii uložil Úřad pokutu za zakázané rozhodnutí sdružení soutěžitelů na základě obratu členů sdružení za poslední ukončené účetní období. Maximální částka pokuty tak mohla dosahovat až 10 % z obratu členů, který přesahoval 900 milionů korun. Úřadu to umožňuje novelizace zákona o ochraně hospodářské soutěže provedená v roce 2018.
Do té doby bylo možno ukládat pokutu pouze na základě obratu/majetku sdružení. Vzhledem k tomu, že majetky sdružení jsou většinou velice nízké, neplnily takto vypočtené sankce dostatečně svou represivní funkci.
Úřad kromě uložení pokuty uvedené protisoutěžní jednání zakázal a uložil Asociaci, aby o rozhodnutí do 30 dnů od právní moci informovala všechny své členy.
Tomáš Rovný