INZERCE

Andrej Babiš. Foto: Tomáš Cikrt

Rekordní Babišův nákup: Agrofert chce získat chemičky za 20 miliard korun

Agrofert začíná po téměř desetileté pauze znovu expandovat. Vybral si poměrně velké sousto – divizi dusíkatých hnojiv a dalších produktů rakouské chemičky Borealis. Nabídka oceňuje divizi na 810 milionů eur (20 miliard korun) na úrovni hodnoty podniku, tedy včetně převzetí dluhu.

Miliardovou transakci oznámily obě strany ve společné tiskové zprávě. Byl to Agrofert, který jednání o odkupu divize zahrnující výrobu hnojiv, melaminu a technických dusíkatých produktů inicioval. Získal by tím výrobní závody Borealisu v Rakousku, Německu a Francii, a to včetně prodejní a distribuční sítě podél toku Dunaje.

Dokončení transakce podléhá splnění některých odkládacích podmínek a získání regulatorních souhlasů. Vypořádání transakce účastníci očekávají v druhé polovině roku.

Čím je tato akvizice výjimečná? Třeba svojí hodnotou. Jak lze vyčíst z poslední známé výroční zprávy Agrofertu, nákup akcií a podílů ve firmách za celé období let 1993 až 2020 dosáhl v historických cenách zhruba 40 miliard korun.

Za tuto sumu peněz Agrofert přímo a později nepřímo ovládaný expremiérem Andejem Babišem získal stovky podniků z oboru chemického průmyslu, zemědělství, potravinářství, lesnictví, médií i dalších oblastí. Jednotlivé nákupy se pohybovaly maximálně v řádu jednotek miliard korun. V řadě případů Agrofert získal velmi levně podniky ve finanční tísni a existenční krizi, zmínit lze třeba Kostelecké uzeniny.

Zajímavý je také faktor času. Agrofert naposledy ve velkém akvíroval v roce 2013, kdy ovládl třeba mediální skupinu Mafra či německé pekárny Lieken. Tento nákup se však moc nepovedl, Lieken byl po dlouhé roky těžce ztrátový a „kazil“ konsolidované finanční výsledky Agrofertu.

Po vstupu Andreje Babiše do vysoké politiky se Agrofert „zakonzervoval“ a expanzi omezil. Investiční aktivitu zaměřil na modernizaci a ekologizaci chemiček, obvykle s dotační podporou evropských fondů. Pokud Babiš v posledních letech nakupoval firmy, tak to bylo prostřednictvím investiční skupiny Hartenberg Capital, která však není součástí Agrofertu.

Jak se lze dále dočíst v tiskové zprávě, Borealis se po svém plánovaném zmenšení bude soustředit na ostatní chemickou produkci a inovativní řešení v oblasti polymerů.

Borealis s centrálou ve Vídni zaměstnává 6900 zaměstnanců a působí ve více než 120 zemích světa. V roce 2020 vykázal tržby 6,8 miliardy eur a čistý zisk 589 milionů eur. Co se týká akcionářské struktury, majoritních 75 procent vlastní rafinerský koncern OMV. Zbývajících 25 procent drží investiční holding Mudabala z emirátu Abu Dhabi.

Pro úplnost dodejme, že Andrej Babiš v únoru 2017 převedl akcie Agrofertu do dvou svěřenských fondů. Stále se však objevuje jako reálný koncový vlastník či uživatel výhod v českém registru, stejně jako v zahraničních evidencích koncových majitelů firem.

David Tramba