INZERCE

Evropa chce být do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě. Foto: Pixabay

Bez zavedení uhlíkového cla nemají evropští výrobci proti Číně šanci

V polovině března se státy EU shodly na podmínkách zavedení uhlíkového cla. Chtějí jím zpoplatnit dovoz některých produktů ze států mimo hranice EU, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí. Spadá sem produkce železa, oceli, hliníku, hnojiv a cementářských výrobků. To se dotýká i nákladních železničních dopravců, kteří suroviny převážejí. Pokud nebude uhlíkové clo zavedeno, budou kvůli konkurenci převážet i méně surovin. To se zákonitě projeví na jejich ekonomických výsledcích.

Po zavedení tzv.uhlíkového cla na dovoz emisně náročných produktů volají evropští výrobci dlouhodobě. Jsou totiž oproti producentům například z asijských zemí, kde se za emise oxidu uhličitého neplatí, velmi znevýhodněni.

Čínská ocel

Kupříkladu Čína je největším producentem surové oceli na světě. Její podíl dosáhl v roce 2021 hodnoty 54 procent světové výroby, v roce 2020 produkovala Čína až 58 procent celkové světové produkce.

,,Čínská levnější ocel představuje vyšší konkurenci vůči evropské produkci, což jsme mohli sledovat v roce 2019, kdy z důvodu nadměrných dovozů výrazně poklesla hutní výroba v EU. Nižší produkce znamená automaticky nižší objemy přepravy surovin, což pocítila i ZSSK CARGO, která je historicky závislá na přepravách pro hutnictví.“, říká ředitel předseda představenstva státního nákladní dopravce Slovenska Roman Beno.

Pokud ale nebudou evropští výrobci uhlíkovým clem chráněni, pak menší produkce oceli znamená i menší objem přeprav na železnici, což se výrazně odráží i v ekonomických výsledcích společnosti.

Již nyní ekonomické modely predikují, že hutnictví na Slovensku by dokázalo zavedením uhlíkového cla zvýšit produkci až o 10 %. 

Současně se však objevují obavy, že uhlíkové clo rozpoutá obchodní válku, která poškodí evropské exportéry na amerických a asijských trzích.

Green Deal

Evropa se chce stát do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě. V prosinci 2019 Evropská komise představila Evropskou ekologickou úmluvu, která obsahuje plán opatření na podporu účinnějšího využívání zdrojů prostřednictvím přechodu na čisté a oběhové hospodářství, jakož i plán opatření na zastavení klimatických změn, zabránění ztráty biologické rozmanitosti a na snížení znečišťování.

Tomáš Rovný