INZERCE

MND po roce 1990 zbohatlo hlavně na těžbě ropy, v posledních letech se však zaměřuje hlavně na obchodování s elektřinou a plynem. Foto: MND

Staré vrty po těžbě ropy jako zdroj geotermální energie? Na jih Moravy cílí rakouský startup

Staré vrty po těžbě ropy a plynu na jižní Moravě ještě mohou být k užitku. Společnost MND zahájila testování možného využití geotermální energie. Zájemcem o spolupráci je rakouský startup GreenWell Energy, který se na „recyklaci“ vysloužilých vrtů chce zaměřit.

První test možného využití geotermální energie již probíhá na sondě u obce Hrušky na Břeclavsku. „V tomto případě neuvažujeme o komerčním využití. Nicméně výsledky testu budou sloužit mimo jiné pro posouzení dalších sond a ke stanovení potenciálu, který v nevyužitých sondách máme,“ uvedla mluvčí MND a mateřského holdingu KKCG Dana Dvořáková.

Partnerem má být rakouský GreenWell Energy. Jedná se o start-up založený v roce 2017, za kterým dle firemního webu stojí „dva bývalí zaměstnanci ropného průmyslu se zelenou duší a doplňujícími se dovednostmi“. Vrtání do hloubky až několika tisíc metrů by stálo miliony eur, proč tedy nevyužít vrty po bývalé těžbě ropy a plynu? Právě na této myšlence je podnikání firmy založeno.

Nyní tito Rakušané nabízejí, že převezmou vrty od těžařů, vyčistí je od zbytku uhlovodíků a promění je ve zdroje geotermální energie. Získanou energii lze využit k vytápění domů nebo skleníků. Firma uvádí, že jen v Rakousku je každým rokem zlikvidováno 10 až 30 starých ropných vrtů; přitom až třetina z nich by mohla sloužit jako zdroj geotermální energie.

Větrníky na Ukrajině s otazníkem

MND na tento dosud neznámý záměr upozornila v prospektu, který vydala v souvislosti s probíhající emisí dluhopisů v objemu 1,8 až 2,2 miliardy korun. Tyto dluhopisy budou splatné za pět let. Výnos z emise poslouží k úhradě starších závazků, ale také k financování dalšího rozvoje firemní skupiny MND. Ta v prospektu zmínila také další plánované investice, mimo jiné i výstavbu deseti větrných elektráren na západě Ukrajiny. Vzhledem k ruské agresi je tento projekt nejistý.

MND, dříve známá jako Moravské naftové doly, náleží do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka. Za rok 2020 vykázala MND při tržbách 45,7 miliardy korun čistý zisk 64 milionů korun. Na tržbách se podílel hlavně trading (39 miliard korun) a prodej energií koncovým zákazníkům v Česku (5 miliard korun). Naopak jen okrajový význam měly tržby z prodeje ropy a zemního plynu z ložisek na jižní Moravě, které už jsou z převážné části vyčerpané.

David Tramba