Ivo Ištvan končí v čele Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ). Informace České justice z předchozích dnů dnes potvrdilo VSZ v Olomouci, které vydalo tiskovou zprávu, v níž bylo Ištvanovo rozhodnutí oznámeno.
„Důvodem odchodu JUDr. Ivo Ištvana z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci je jeho přesvědčení, že v době přípravy avizované novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele Vrchního státního zastupitelství v Olomouci stál nikoli už pouze dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem,“ stojí na stránkách Veřejné žaloby. Ištvan se stane žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství.
O tom, že se Ištvan rozhodne na funkci vedoucího VSZ v Olomouci rezignovat, se spekulovalo prakticky od nástupu vlády Petra Fialy. Pod Ištvanovým vedením realizoval někdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zásah na Úřadu vlády ČR v roce 2013, který vedl k pádu vlády Petra Nečase. Od té doby byl Ištvan terčem ostré kritiky ze strany politiků především ODS, mezi nejostřejší patřil staronový ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ten ještě v opozici označoval každý den setrvání Ištvana ve funkci jako ohrožení demokracie.
Nedávno se Blažek s Ištvanem sešli osobně na VSZ v Olomouci a jednali spolu přes hodinu mezi čtyřma očima.
Ištvan, absolvent brněnské právnické fakulty, začínal v prokuratuře jako čekatel. V roce 1989 se stal prokurátorem Městské prokuratury v Brně. Od roku 1992 působil na brněnské krajské prokuratuře, od roku 1994 vedl státní zastupitelství Brno-venkov. V roce 1997 se stal vedoucím VSZ v Olomouci, když mu byla dána přednost před Igorem Střížem, jehož předlistopadová minulost tehdy ještě vadila. Ve funkci setrval deset let, než jej odvolal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten tak učinil na návrh nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, důvodem měly být úniky z vyšetřování, které se měly týkat tehdy ostře sledovaného případu vicepremiéra Jiřího Čunka.
Ištvan pak prožil pro něj osobně velmi traumatizující období v pozici řadového státního zástupce VSZ. Například se soudně bránil proti údajné šikaně, když musel dojíždět z Brna, kde bydlí, do sídla VSZ v Olomouci.
Proti odvolání z funkce se však Ištvan úspěšně bránil správní žalobou a v roce 2011 se tak vrátil zpět do funkce vedoucího VSZ v Olomouci, když Jiří Pospíšil nenapadl rozhodnutí soudu kasační stížností. Tomu předcházela rezignace Mileny Hojovcové a návrh nového nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na Ištvanovo jmenování.
Petr Dimun
Článek původně vyšel na portálu Česká justice, který je rovněž součástí vydavatelství Media Network