Advokátní kancelář Langmeier & Co. podala 31. ledna 2022 insolvenční návrh na akciovou společnost Pozitive Energy. Podle advokátní kanceláře se jedná se o další společnost z portfolia Pavola Krúpy, bývalého majitele skupiny Arca Investments, která podle právníků nesplácí svoje závazky a je fakticky v úpadku. Pavol Krúpa je předsedou představenstva Pozitive Energy. Neexistuje žádná skupina firem pana Krúpy, tvrdí finančník ve vyjádření pro Ekonomický deník.
Insolvenční návrh na společnost Pozitive Energy byl ve středu 2. února 2022 zveřejněn v Insolvenčním rejstříku.
Advokátní kancelář Langmeier & Co. návrh podala v zastoupení svého klienta, který je držitelem dluhopisů Pozitive Energy v celkové hodnotě 300 tisíc korun. Ty byly splatné 20. ledna 2021, dle právní kanceláře věřitel ale dosud neobdržel žádné finance.
„Zastupujeme ale také další věřitele Pozitive Energy, souhrnně jde o nesplácené dluhopisy v hodnotě přes pět milionů korun. Společnost Pozitive Energy bohužel s věřiteli nekomunikuje, stejně tak nekomunikuje s námi jako jejich právními zástupci. Její úpadek je tedy dle našeho názoru zřejmý,“ komentuje situaci Jan Langmeier, který působí i jako insolvenční správce se zvláštním povolením.
Jan Langmeier zároveň dodává, že firem z portfolia Pavola Krúpy, které jsou v problémech a prakticky v úpadku, je více.
„Zastupujeme věřitele několika firem, které do tohoto balíku spadají. Jde například o akciové společnosti KGI – Global Investments, Acquisition Capital nebo EFIT Bohemia. Naši klienti mají ale nesplacené pohledávky i za dalšími společnostmi z portfolia vlivu Pavola Krúpy a je pravděpodobné, že i ty v dohledné době skončí v úpadku,“ dodává Langmeier, podle kterého je zřejmé propojení pádu Arca Investments s pádem společností Pavola Krúpy.
Krúpa: Když mi vyplatí pohledávky, vyplatím dluhopisy
Ekonomický deník požádal Pavla Krúpu o vyjádření.
„Děkuji za možnost reakce. Píši vám ji z jednoho podání v insolvenci Arca Investments. Definovat skupinu firem kolem Ing. Krúpy je absolutně nepřesné. Neexistuje žádná skupina firem pana Krúpy. Existuje skupina Arca, z které byly vyčleněny společnosti skupiny KGI, předtím Arca Venture Capital. Tyto vyčleněné společnosti s sebou převzaly dluhy a pohledávky vůči skupině Arca. Pokud se zmiňuje skupina společností kolem KGI, ta se původně nazývala Arca Venture Capital a Rastislav Velič byl jejím jediným členem představenstva. Tento Velič za dobu svého působení zadlužil (Arca Venture Capital nyní KGI) více než 400 miliony českých korun,“ začal Pavol Krúpa svoje odpovědi.
Arca Venture Capital, nyní KGI, má podle Krúpy dceřiné společnosti, které vydaly dluhopisy a následně investovaly do skupiny Arca. Každá z těchto dceřiných společností vydávala dluhopisy až do výše 25 milionů korun, tvrdí finančník.
„Po oddělení z těchto dceřinných společností mělo dojít k vypořádání Ing. Krúpy a z tohoto vyrovnání měly být uhrazeny všechny dluhy. Velič neplní své závazky vůči ing. Krúpovi ani dalším tisícům věřitelů a zanechal se svými kumpány Dvořákem, Kišem, Brožkem, Krajčírem, Gabošem, dluhy ve výši více než 25 miliard korun, které nehodlá zaplatit, tedy kromě vybraných věřitelů, které upřednostnil v řádech stovek milionů korun. Přednostními věřiteli v desítkách milionů tak byli Šebeček, Frolík, Koh-i-noor a další. Skupina firem kolem KGI je tedy skupinou firem patřících do koncernu Arca. KGI převzala společnost Arca Venture Capital již dříve a podle mediálních prohlášení Arca Investmnets, které skupina Arca potvrdila na svých oficiálních internetových stránkách. Tedy skupina KGI a její dceřiné společnosti tak má patřit do skupiny Arca pod vliv Veliče, napsal Krúpa a přiložil odkaz.
„Což potvrdil i insolvenční soud, neboť společnost Pozitive Energy byla rovněž zařazena do Senátu 98, tj. do skupiny Arca. MSPH 98 INS 1643 / 2022 Sám Ing. Krúpa požaduje po Veličovi 4,9 miliardy korun. Pavol Krúpa má také nárok na nevyplacené odměny od roku 2006 vůči společnosti Arca Investments ve výši více než 50 milionů eur, tj. asi 1,25 miliardy korun. Pokud by byly Krúpovi všechny pohledávky Veličem vyplaceny, tak by mohl vyplatit dluhopisy,“ tvrdí Pavol Krúpa.
Právník Jan Langmeier podle jeho slov „používá ve svých vyjádřeních účelová a nepravdivá tvrzení ohledně jeho osoby“.
„Budu po něm nebo osobách, které zastupuje, nárokovat újmu a náhradu škody. Ve společnosti Pozitive Energy nejsem statutárem už dávno a tato společnost patří do koncernu Arca. Výmaz mé osoby jako statutára obchodní rejstřík ještě nezapsal,“ dodal ve svém vyjádření.
Velký bankrot
Manažeři, podnikatelé, lékaři, advokáti, poradci. To jsou typičtí věřitelé slovenské finanční skupiny Arca Investments, kteří marně čekají na úhradu splatných směnek. Naopak na známé byznysmeny či miliardáře v přehledu přihlášených pohledávek téměř nenarazíme. Arca dluží svým věřitelům zhruba 18,6 miliardy korun a je otázkou, kolik procent z toho dostanou nazpět.
Pád skupiny Arca Investments či Arca Capital lze srovnat s největšími bankroty posledních deseti let, mezi něž patří kolaps OKD nebo několika dceřiných firem ze skupiny Vítkovice. O krachu skupiny Arca se hovoří již od loňského června, ale vše zkomplikovaly tahanice o to, zda se má insolvenční řízení vést v České republice, kde žije či sídlí většina věřitelů, nebo na Slovensku, kde má Arca svou centrálu.
Insolvenčního řízení se v případě Arca Investments ujal Krajský soud v Praze, který loni 11. května rozhodl o úpadku firmy. Kontroly nad Arcou se ujal známý insolvenční správce Lee Louda. Jak soud uvedl ve svém rozhodnutí, celkem 1 574 věřitelů skupiny Arca má sídlo či bydliště v České republice. Jejich pohledávky za dlužníkem v součtu dosahují 15,2 miliardy korun. Nabízí se otázka: kdo jsou ti věřitelé, kteří přijdou o peníze v černé díře na peníze s názvem Arca? Obecně lze říct, že zpravidla patří do vyšší střední vrstvy.
Jeden miliardář, jinak samí milionáři
Mezi stovkami přihlášených věřitelů lze často narazit na podnikatele a majitele menších a středních podniků, manažery, lékaře, veterináře, advokáty, daňové a finanční poradce, projektanty, ale také byznysmeny z řad vietnamské komunity. Typická výše pohledávky se pohybuje okolo tří milionů korun. To je velikost jedné standardizované směnky, kterou Arca nabízela na trhu. Občas se lze setkat i s pohledávkami převyšujícími 10 milionů.
Naopak jen málo jmen spadá do kategorie známých byznysmenů či miliardářů. Mezi výjimky patří olomoucký podnikatel Josef Tesařík, jehož firmy Tesco SW a Tessela Holding požadují úhradu směnek v celkové výši skoro 22 milionů korun. Pohledávky za 59,7 milionu korun přihlásila firma IMOS invest, ta však podle informací v Obchodním rejstříku není kapitálově ani personálně propojena se známou stavební společností IMOS Brno.
Nápadně velký počet poškozených pochází též z řad spotřebních a bytových družstev. Platí to i pro jejich centrály. Svaz českých a moravských spotřebních družstev požaduje úhradu směnky ve výši přes 16 milionů korun, v případě Svazu českých a moravských bytových družstev se jedná o něco přes pět milionů korun. Seznam zatím není definitivní, věřitelé mají čas na přihlášení pohledávek do 11. července.
Věřitelé jsou typově shodní jako v případě bankrotu firemní skupiny EMTC podnikatele Tomáše Bárty či jiných firem, jež v minulých letech vydaly takzvané prašivé dluhopisy. Také zde patří mezi typické věřitele zástupci vyšší střední vrstvy – majitelé a manažeři menších firem, lékaři, zubaři, doktoři práv a přírodních věd, architekti či vědci. Výše investice však byla v těchto případech nižší, pohybovala se obvykle od 50 do 500 tisíc korun.
Podle zdrojů z finančního trhu, s nimiž autor článku v minulosti hovořil, nakupovali rizikové dluhopisy hlavně lidé nad 50 let s úsporami v řádu stovek tisíc až jednotek milionů korun, kteří neměli čas nebo odvahu investovat do akcií. Hlavní roli sehrál finanční poradce, který těmto lidem nákup dluhopisů doporučil. V případě směnek skupiny Arca může být situace podobná.
Nájezdník s medailí od Zemana
O finančních potížích slovenské firemní skupiny Arca Capital se začalo v médiích psát loni v polovině června. Arca doplatila na vysoké zadlužení, většinou směnek s vysokým úročením a krátkou splatností. Situaci navíc komplikuje ostrý konflikt mezi současným hlavním akcionářem Arca Investments Rastislavem Veličem a bývalým největším akcionářem Pavolem Krúpou, kteří se navzájem obviňují z odpovědnosti za krach skupiny Arca.
Pavol Krúpa před krajskými volbami na podzim 2016 finančně podpořil Stranu práv občanů (tedy Zemanovce). O dva roky později, v říjnu 2018, dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy. Stalo se tak navzdory sporné pověsti Krúpy, který byl už v té době považován za „nájezdníka“ na různé společnosti. Krúpa si troufnul i na ČEZ, který v roce 2014 dotlačil k uhrazení doplatku za akcie Severomoravské energetiky ve výši 349 milionů korun.
Jan Hrbáček, David Tramba