Brexit může podle Stuarta Roseho vyjít finančně velmi draho, spočítal katastrofické dopady pro britské podniky. Zastánci vystoupení však hovoří o tom, že čísla jsou nesmyslná.
Britské referendum ohledně setrvání v EU (Brexit), které by se mohlo konat ještě dříve než v roce 2017, má jednoho velkého zastánce setrvání v EU. Je jím Sir Stuart Rose, který je předsedou organizace Britain Stronger in Europe Campaign (BSE) a také výkonným předsedou ve společnosti Marks & Spencer. Podle něj může každý britský podnik ztratit přibližně 600 000 – 700 000 liber v případě, že by Spojené království opustilo Evropskou unii. Svůj odhad má založený na základě údajů Centra pro evropskou reformu.
Spojené království totiž obchoduje s EU v objemu 345 miliard liber s tím, že 135 miliard liber je právě díky EU. Rozpočítal tuto částku na všechny firmy, načež přišel právě na částku 600-700 tisíc liber. Ohledně Brexitu však varuje také finanční společnost Credit Suisse, podle které by mohl Brexit snížit britský HDP o 2 procentní body, což by podle banky bylo významnou ránou pro britské hospodářství.
Odpůrci: Brexit podporujeme, ekonomice pomůže
Výpočet však významně kritizoval Matthew Elliott, který je šéfem kampaně za opuštění Británie z EU (Vote Leave campaign). Podle něj jsou domněnky Roseho vymyšlené, výpočty založené na vodě a ignorují náklady, které členství Británie v EU přinášejí. Připomněl také, že Spojené království by si nejspíše zajistilo obchodní dohodu s EU, která by zaručovala volný obchod v případě, že by se uskutečnil Brexit.
Zatímco se oba pánové dohadují o teoretických číslech či konceptech, v současnosti nejvíce britští voliči prožívají témata imigrace. Přesvědčit některé voliče pro setrvání v EU by mohla například speciální dohoda ohledně neudělování pracovních výhod a povolení imigrantů z EU, kterou se nyní snaží intenzivně vyjednat britský premiér David Cameron. Tato dohoda by tak mohla podle některých analytiků zabránit scénáři Brexit.
Arsen Lazarevič