Nová česká vláda nemá zájem získat pod státní kontrolu podzemní zásobníky plynu. Očekávaná změna vlastnictví firmy RWE Gas Storage totiž nepřinese významnější rizika pro stát. Prodej oznámený v prosinci koncernem RWE navíc komplikuje jeden zádrhel, a sice ocenění základní náplně plynových zásobníků.
Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu pro Ekonomický deník stát neuvažuje o tom, že by se přímo či prostřednictvím jím vlastněných společností ve zvažované transakci účastnil. Má to dva hlavní důvody – současnou cenu zemního plynu a také legislativu. Provozovatel zásobníku plynu totiž musí ze zákona umožňovat přístup třetích stran k uskladňovací kapacitě a nabízet ji formou transparentní soutěže.
Současné vysoké ceny plynu se promítají do ocenění základní plynové náplně zásobníku, tedy takzvané podušky. Tu nelze z podzemí vyčerpat s ohledem na stabilitu úložiště. Tím se ocenění podzemních zásobníků dostává do extrémních hodnot, které nejspíš nebude nikdo ochotný zaplatit. Soutěž tak může i z tohoto důvodu skončit neúspěšně.
Hypoteticky by připadalo v úvahu několik možných kupců pod kontrolou státu. Státem vlastněné podniky Mero a Čepro podnikají v podobném oboru. Mero vlastní ropovody a nádrže na strategické ropné rezervy, Čepro je mimo jiné majitelem nádrží na skladování ropných produktů. Dalším zájemcem by mohl být ČEZ, ten však zatím svou případnou účast v soutěži nechce komentovat.
Zprávu, že energetický koncern RWE chce prodat šest zásobníků plynu na českém území, přinesl jako první v polovině prosince deník Handelsblatt. RWE si od prodeje slibuje výnos kolem 500 milionů eur. Organizování soutěže dostala na starost investiční banka Barclays. Jedná o jednu z posledních společností, které RWE v Česku vlastní. Další podniky, které získalo po privatizaci českého plynárenství v roce 2002, již RWE rozprodalo v minulých letech.
RWE Gas Storage je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v České republice. Vlastní šest podzemních zásobníků s celkovým využitelným objemem přes 2,7 miliardy metrů krychlových, což odpovídá přibližně dvouměsíční spotřebě plynu v zimním období. Tržby podniku se v minulých letech pohybovaly okolo 1,65 miliardy korun, čistý zisk (bez vlivu přeceňování majetku) se pohyboval od 150 do 330 milionů.
David Tramba