INZERCE

Pastelky od českého výrobce Koh-i-noor Hardtmuth. Foto: Koh-i-noor Hardtmuth

Koh-i-noor holdingu klesl čistý zisk téměř o polovinu, dařilo se zdravotnické divizi

Koh-i-noor holding vykázal v roce 2020 konsolidované tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 3,24 miliardy korun. Meziročně byly nižší o 10,4 procenta. Konsolidovaný zisk po zdanění klesl téměř o polovinu na 112,8 milionu Kč. Nejlépe na tom byla zdravotnická divize. Vyplývá to z teprve nedávno zveřejněné výroční zprávy a z informací v podnikovém magazínu.

Asi 75 procent tržeb měl holding v Česku. Do skupiny s téměř 2300 zaměstnanci patří firmy ze zdravotnictví, energetiky, spotřebního průmyslu, strojírenství a hotely. Nejznámější společností je firma Koh-i-noor Hardtmuth.

Rok 2020, kdy začala pandemie koronaviru, označil ředitel holdingu Vlastislav Bříza za těžký. Logicky ho tak skupina podle něj zakončila s horšími výsledky, ale stále v dobré kondici a s cílem vrátit se na své pozice v roce 2021. „Díky někdejší vizi, kterou se mi podařilo naplnit, stojíme na více nohách, byť každá je na tom teď jinak. Ale když někde ztrácíte a jinde získáváte, právě to vytváří tolik potřebnou stabilitu,“ řekl šéf holdingu.

Konsolidovaný provozní zisk skupiny klesl v roce 2020 meziročně o 42 procent na 151 milionů korun. Holding měl aktiva v hodnotě pěti miliard Kč. Průměrný přepočtený počet zaměstnanců byl předloni 2229, meziročně o 108 nižší. „Úvěrové zatížení skupiny by mělo podle všech předpokladů dál klesat,“ uvedla firma.

Firma Koh-i-noor Hardtmuth, která vyrábí školní, výtvarné a kancelářské potřeby, trpěla předloni zavřením škol, obchodů i propadem cestovního ruchu; nepřijížděli turisté kupující dražší výrobky. Pandemie poznamenala také export do 80 zemí. Koh-i-noor Hardtmuth vykázal předloni čistý zisk 29,5 milionu korun, meziročně nižší o polovinu, vyplývá z výroční zprávy.

Složité období zažívá automobilový průmysl, tedy také Koh-i-noor Machinery. „Ve jménu ekologie se Evropa v době koronakrize dobrovolně vzdává výroby tradičních motorů a pouští se do baterií, kde jsou Asiaté už daleko napřed. Nemluvě o propadu prodejů aut. To se muselo dotknout každého dodavatele,“ uvedl Bříza. Vládní zákazy vydané proti šíření epidemie dopadly také na hotelovou část holdingu.

Naopak nejlepší byla podle firmy situace ve zdravotnické divizi: Gama Group, která vyrábí a vyvíjí jednorázové zdravotní potřeby, vykazovala nejlepší výsledky za poslední desetiletí. Hlavně díky exportu, protože domácí trh pokrývá pouze menší část tržeb.

Na podzim 2020 koupil Bříza od americké skupiny Milacron výrobní areál v Poličce na Svitavsku, kde se vyráběly vyfukovací a vstřikovací stroje na plasty. Cena akvizice byla zřejmě v nižších stovkách milionů korun. Jde o areál s rozlohou 17 000 metrů čtverečních. V Poličce působí řadu let společnost Koh-i-noor Ponas z divize Machinery, dodávající automobilkám. Do budoucna chtěl holding v Poličce rozšířit produkci vyfukovacích strojů, které vyrábí další firma ze skupiny, GDK, v Karlových Varech.

(čtk)