INZERCE

Belgičtí vědci vyvinuli solární panel, který vyrábí vodík. Foto: Katolická univerzita v Lovani

Solární panel vyrábí vodík. Vyrobí ho až 250 litrů denně. Představili ho vědci z univerzity v Lovani

Vědci z belgické Lovaňské univerzity, která je považována za špičku v oblasti evropských inovací, vyvinuli fotovoltaický panel, který vyrábí vodík ze sluneční energie. Belgičtí vědci pracovali na technologii deset let. Využití vodíku při výrobě energie umožňuje pohodlné skladování energie. Může to tedy být jeden ze způsobů, jak vyřešit problémy s obnovitelnou energií. Informoval o tom polský server gramwzielone.pl.

Systém vyvinutý vědci z Lovaňské univerzity přeměňuje sluneční energii přímo na vodík. Při elektrolýze se používá voda získaná ze vzduchu. Informoval o tom polský server gramwzielone.pl.

Podle belgických vědců se očekává, že účinnost celého procesu dosáhne 15 procent, což je vyšší účinnost, než jaké bylo dosaženo u dosud vyvinutých procesů výroby vodíku pomocí elektřiny. Využití vodíku při výrobě energie umožňuje pohodlné skladování energie. Může to tedy být jeden ze způsobů, jak vyřešit problémy s obnovitelnou energií.

Za belgických povětrnostních podmínek vyrobí vodíkový panel v průměru 250 litrů vodíku denně. Celý proces umožní využívat přebytky elektřiny vyrobené za dobrých slunečních podmínek. Vyrobený vodík by se pak mohl buď skladovat a používat o několik měsíců později, nebo dodávat do příslušně upravené plynové sítě.

Tom Bosserez, jeden z tvůrců panelů, tvrdí, že 20 takových panelů stačí na napájení a vytápění dobře izolovaného domu vytápěného tepelným čerpadlem po celou zimu. V kombinaci se solárními kolektory a klasickou fotovoltaikou by měla energie vystačit na celý rok.

„Začali jsme otázkou, jak bychom mohli vyrábět palivo kdykoli a kdekoli. To nás přivedlo k nejlogičtější odpovědi – ze vzduchu, a zejména z vlhkosti, kterou obsahuje. Dokonce i vzduch v poušti má dostatek vlhkosti, aby se tento proces mohl uplatnit,“ komentuje vynález profesor Johan Martens z Lovaňské univerzity.

Belgičtí výzkumníci však zdůrazňují, že největší výzvou celého procesu, jehož výsledkem je výroba vodíku, je využití vlhkosti v různých povětrnostních podmínkách.

Dalším krokem ve vývoji technologie vyvinuté belgickou univerzitou je vytvoření odštěpného závodu, který ji uvede na trh. Belgičané však upozorňují, že uvedení jejich zařízení na trh bude ještě nějakou dobu trvat.

Výzkumníci Lovaňské univerzity také zatím neprovedli posouzení, jaké by mohly být náklady na výrobu tohoto panelu. Zdůrazňují však, že k jeho výrobě nebudou zapotřebí drahé a obtížněji dostupné suroviny nebo komponenty.

Letos v zimě byly zahájeny testy vodíkových panelů ve spolupráci s belgickou společností Fluxys, která se zabývá vývojem infrastruktury a technologií souvisejících s plynovou energií.