Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo podmínky první dotační výzvy pro podnikatele z Národního plánu obnovy. Jako první podpoří instalace fotovoltaických elektráren o výkonu do jednoho megawattu na podnikatelských budovách. Zájemcům jsou na tyto projekty k dispozici celkem dvě miliardy korun.
Podpořené solární elektrárny mohou být umístěny nejen na budovách, ale také na zastřešených parkovištích či skladech materiálu. Dotaci mohou získat všechny firmy s výjimkou podniků vlastněných stoprocentně veřejným sektorem (netýká se to státní organizace Správa železnic, která žádat může). Dotace není určena pro vlastníky provozující velké spalovací zdroje na fosilní paliva zařazená v systému EU ETS.
Úložné baterie jen s podmínkami
Jen v omezené míře stát podpoří akumulaci elektrické energie. Akumulace, typicky velkokapacitní baterie, musí být součástí investice do nové fotovoltaiky a sloužit výhradně pro potřeby optimalizace využití vyrobené elektrické energie u žadatele. Maximální výše dotace je stanovena na 35 procent uznatelných nákladů na fotovoltaické systémy a 50 procent na systém akumulace energie.
Podle ředitele poradenské společnosti enovation Jiřího Kvíze jsou dotace na alternativní energetické zdroje z dlouhodobého hlediska řešením, jak náklady na zdražující energie aspoň trochu snížit. „Podnikatelé si uvědomují, že dotace na alternativní energetické zdroje jim mohou pomoci, a proto je mezi nimi o podporu projektů týkající se vybudování vlastního fotovoltaického zdroje energie velký zájem,“ říká Kvíz.
Získání dotace není omezeno regionálně, uspět tak mohou i žadatelé z Prahy. Výzvy mají zájemci podávat průběžně až do vyčerpání limitu dvou miliard korun. Při limitu výše dotace 7 až 10 tisíc korun za kilowatt (u menších zařízení je dotace vyšší) by tak mohly vzniknout nové fotovoltaické zdroje o instalovaném výkonu 200 až 285 megawattů.
„S ohledem na průběžný způsob hodnocení žádostí, při kterém z velké části rozhoduje rychlost podání žádosti, očekávám vyčerpání celkové alokace ve výši 2 miliard korun v řádu dnů. Má-li někdo o dotaci opravdu zájem, je třeba napnout síly, využít čas a začít svůj projekt připravovat k podání. Kdo nebude mezi prvními, na dotaci bohužel nedosáhne,“ vysvětluje Kvíz.
Restart po koronavirové krizi
Nástroj pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility – RRF) představila Evropská komise na konci května loňského roku. Jedná se o největší nástroj z unijního plánu obnovy Next Generation EU, který má členským státům pomoci řešit hospodářské a sociální dopady pandemie koronaviru a zajistit, aby ekonomiky uskutečnily ekologickou a digitální transformaci. RRF nabízí mimořádnou finanční injekci v celkové výši 672,5 miliardy eur, z toho 312,5 miliardy formou dotací a 360 miliard v podobě půjček.
Jak Ekonomický deník uvedl v květnu, v České republice se má dotační podpora v rámci Národního plánu obnovy dosáhnout zhruba 200 miliard korun. Z toho 172 miliard bude pocházet z grantů Evropské unie a 28 miliard korun z národních zdrojů. O čerpání evropských peněz formou zvýhodněných půjček nemá Česko zájem.
David Tramba