Více než šest tisíc nových fotovoltaických elektráren připojili od ledna do konce září energetici do sítě. To je skoro stejný počet jako za celý loňský rok. Zájem domácností o fotovoltaiku dál roste: na téměř dvojnásobek vyskočil meziročně počet přijatých žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Podle údajů, které zveřejnil Cech akumulace a fotovoltaiky spolu s Komorou OZE, bylo v Česku od ledna do září instalováno 6188 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 41 megawattů. Z toho 5962 tvoří malé instalace do 10 kilowattů, jejich majitelé nepotřebují licenci na výrobu elektrické energie. Do této kategorie spadají solární panely na střechách rodinných domů. Naopak velké pozemní instalace se ani letos v Česku nebudují.
Rozvoji oboru fotovoltaiky pomáhájí prudce rostoucí ceny elektrické energie ze sítě. „Raketový nárůst zájmu o fotovoltaiku a další technologie je tažen úsilím domácností a podnikatelů vyrábět si vlastní, čistou a hlavně levnější energii a zajistit se tak proti výkyvům cen elektřiny v budoucnosti,” uvedl předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký. Cech sdružuje montážní a projekční firmy z oboru.
Stát na nové fotovoltaiky finančně přispívá, ale současně vybere víc na daních a pojistném. „Odhadujeme, že celkový obrat trhu bude letos činit nejméně 6 miliard korun, což do státního rozpočtu přinese skoro miliardu za odvedenou DPH. Další vyšší desítky milionů představují odvody na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanců a ze zisku firem,“ zmínil Radek Orság, místopředseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Lidé, kteří si střešní solární panely pořizují, většinou investují také do baterií pro ukládání energie nebo do využití přebytku energie k ohřevu vody. Návratnost investice výrazně zkracují dotace z programu Nová zelená úsporám. Kazí ji naopak měření po jednotlivých fázích, což firmy a asociace z oboru zelené energetiky dlouhodobě kritizují.
(ede)