Loni opět mírně vzrostlo celkové množství odpadů vyprodukovaných v České republice, zejména kvůli nárůstu stavebních odpadů. Naopak se podařilo meziročně snížit objem produkce komunálního odpadu, a sice o 2,5 procenta. Varující se však stále vysoký – a dokonce rostoucí – podíl ukládání odpadu na skládky.
Obyvatelé České republiky v roce 2020 vyprodukovali celkem 5,73 milionu tun komunálního odpadu. Na jednoho občana tedy vychází 536 kg komunálního odpadu za rok. „Oproti předpokladům se covidová karanténa na odpadových datech příliš nepodepsala. Nenastal žádný dramatický nárůst produkce komunálních odpadů, došlo dokonce k mírnému snížení,“ komentoval výsledky ředitel odboru odpadů na MŽP Jan Maršák.
Jak dále uvedlo ministerstvo životního prostředí ve své zprávě, loni bylo využito 51 procent vyprodukovaných komunálních odpadů, z toho 39 procent materiálově a 12 procent energeticky. Na skládkách bylo uloženo 48 procent komunálních odpadů. To bylo dokonce o dva procentní body více než v roce 2019. Podle platné odpadové legislativy vzroste v příštím roce skládkovací poplatek recyklovatelných a využitelných odpadů o stokorunu, z dnešních 800 korun za tunu uloženou na skládce na 900 korun.
Právě rostoucí poplatky by měly rozsah skládkování do budoucna snížit. „Ekonomické stimuly směrem k omezení skládkování, zejména poplatek za skládkování využitelných odpadů, jsou nastaveny z počátku mírněji, předpokládáme tak, že nepříznivý trend se bude zlepšovat až po roce 2023 nebo 2024,“ doplnil Jan Maršák.
Celková produkce odpadů v Česku loni mírně stoupla – z 37,4 na 38,5 milionu tun. Hlavní podíl na celkovém množství má stavební odpad, který se však daří nejlépe recyklovat. Z celkových 38,5 milionu tun všech odpadů jich bylo 90 procent využito, z toho 86 procent materiálově a 4 procent energeticky. Na skládkách skončilo zhruba 10 procent všech odpadů.
Jak Ekonomický deník upozornil v září, výsledky největších hráčů v oboru nakládání s odpady ukazují, že k největším ziskům stále vede skládkování. Dva velcí provozovatelé skládek odpadu – AVE CZ a Marius Pedersen – jen za loňský rok v součtu vydělali 790 milionů korun. Naopak recyklování odpadu tak atraktivní výdělky nepřináší, často bývá i ztrátové.
(ede)