Nezůstávejte v režimu dodavatele poslední instance déle, než je nezbytně nutné. Takové doporučení dávají zákazníkům převzatým po pádu Bohemia Energy a dalších firem velké energetické společnosti. Velcí i střední dodavatelé nabízejí řešení, které je sice levnější, ale i tak v praxi znamená nárůst nákladů za energie o sto a více procent oproti minulé zimě.

Reakce jsou velmi podobné, ať se jedná o ČEZ, innogy, Pražskou energetiku, Pražskou plynárenskou či další zavedené dodavatele. Lze je shrnout takto: levnou elektřinu ani plyn už nemáme, nabídnout můžeme jen méně výhodné produkty. Typicky se jedná o dodávku s fixací ceny na jeden až tři roky, která odráží současné vysoké ceny na energetických burzách.

Na druhou stranu platí, že žádná z těchto nabídek není tak drahá jako v případě režimu dodavatele poslední instance (DPI), v němž skončili bývalí zákazníci padlé Bohemia Energy a jejích dceřiných firem. Jako příklad můžeme uvést největšího dodavatele elektřiny – ČEZ Prodej. Ten bude v listopadu dodávat energii v režimu DPI za 5508 korun za MWh (bez distribuce a bez DPH, tarif D02). Kdo si objedná elektřinu na jeden rok, zaplatí 4299 korun. V případě dvouleté smlouvy cena klesne na 3579 korun, u tříleté na 3229 korun (vždy holé ceny bez distribuce a bez DPH).

Přetížená zákaznická centra

Drahé energie v režimu DPI logicky vyvolávají snahu o podpis běžné smlouvy s výhodnějšími podmínkami. Jeden z klientů padlé Europe Easy Energy (redakce jeho jméno zná, ale nebude jej zveřejňovat) osobně ověřoval, ke komu a za jakých podmínek lze z režimu DPI v Praze přestoupit (v jiných regionech je situace velmi podobná, pouze roli DPI tam má ČEZ Prodej nebo E.ON Energie). Zkrácenou tabulku s výsledky uvádíme pro představu níže:

Přehled aktuálních nabídek (v korunách bez DPH)

Srovnání ceníků pro Pražany, kteří chtějí přejít z DPI na levnější nabídku. Zdroj: web harryho.info

Stejný problém dnes řeší stovky tisíc domácností, ale také desítky tisíc firem a podnikatelů. Všechny společnosti oslovené Ekonomickým deníkem se shodují, že nápor na zákaznická centra a telefonní linky je enormní, úlevu mají přinést online formuláře pro uzavření nové smlouvy. Počet zákazníků uvízlých ve všeobecně nevýhodném režimu DPI se tak snižuje o několik tisíc každým dnem.

Pro připomenutí: Během října ukončilo dodávku elektřiny zákazníkům šest společností (Bohemia Energy, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie, Energie ČS a Kolibřík Energie), které měly v součtu 636 713 odběrných míst. V případě zemního plynu se jedná o 292 514 odběrných míst, jež spadly do režimu DPI.

Podobně jako ČEZ postupují i jeho hlavní konkurenti na energetickém trhu. Společnost innogy Energie podobně jako ČEZ pozastavila nabídku standardních ceníků na dobu neurčitou, dokud se situace na energetických burzách neuklidní. „Novým zákazníkům aktuálně nabízíme dodávky na bázi tříletých smluv se stabilní cenou, která je díky cenové fixaci a našim dlouhodobým nákupům výrazně výhodnější než v režimu DPI. Jednoznačně preferujeme online komunikaci. Je to pro zákazníky nejrychlejší a nejpohodlnější,“ poznamenal mluvčí innogy Energie Pavel Grochál.

Mohlo by vás zajímat

„Pro domácnosti a maloodběratele podnikatele máme standardní produkt na dobu dvou let PRE Proud Start, který však nemá fixovanou cenu. Budeme reagovat na vývoj na burze. Ale nyní je pořád výhodnější, než dodávka v režimu DPI. V řádu několika málo dnů přijdeme s dalším produktem, kde již bude fixace doby i ceny,“ zmínil mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Nové smlouvy odrážejí vývoj na burzách

Levné „standardní“ ceníky už není možné zpravidla získat ani u středně velkých dodavatelů. Například EP Energy Trading ze skupiny EPH nabízí nově příchozím zákazníkům produkt Klasik Důvěra, kde cena u nejčastějšího domácího tarifu D02 vychází na 4060 korun za MWh. „V současné době evidujeme extrémní zájem zákazníků, který je ještě umocněný tím, že u tradičních dodavatelů zažívají dlouhé čekací lhůty. Nabízíme dodávky všem zájemcům, ať jsou to domácnosti nebo firemní zákazníci. Jejich preference je jednoznačná, a to fixace ceny,“ uvedla marketingová manažerka EP Energy Trading Lucie Ďuriník.

Vývoj cen elektrické energie (roční pásmo 2022) na pražské energetické burze. Zdroj: PXE

Velký nápor nových zájemců o dodávky elektrické energie zaznamenává také Yello, což je dceřiná firma Pražské energetiky. Nabízí jim dodávku na dobu neurčitou, od listopadu chce přidat produkty s cenovou fixací. Ceny reflektují současnou situaci na energetických burzách, ale navzdory tomu je zájem silný. „Nápor nových zákazníků je tak veliký, že služby těmto novým odběratelům již musíme zajišťovat za stávající tržní ceny,“ odpověděl ředitel společnosti Yello v České republice Michal Kulig.

MND patřící do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka v říjnu pozastavilo prodej elektřiny a plynu za podmínek standardních ceníků. Od 19. října firma nabízí už jen produkt na dobu určitou (do konce roku 2022) s fixací ceny. Cena i zde odráží nepříznivé poměry na velkoobchodním trhu s energiemi, nicméně ve srovnání s nákupem u dodavatelů poslední instance mohou zákazníci ušetřit řádově tisíce korun.

Nano Green nabírá i na běžný ceník

Pokud jste dočetli článek až sem, čeká na vás odměna. Jeden menší dodavatel hlásí, že je připraven vzít nové zákazníky i na podmínky běžných ceníků. Jedná se o společnost Nano Green ze skupiny Nano Energies. „Máme ještě prostor a nakoupenou obnovitelnou elektřinu pro několik tisíc nových klientů do konce roku. Kdo by chtěl přejít, neměl by to ale nechávat na poslední chvíli. Až vyčerpáme svoje možnosti, dál už brát nové zákazníky nebudeme,“ uvedl generální ředitel Nano Energies Stanislav Chvála.

Skupina Nano Energies má výhodu v tom, že nakupuje elektřinu přímo od výrobců, výhradně z obnovitelných zdrojů, a není tak závislá na energetických burzách. Přesto i tady budou muset jít s cenou nahoru. „Už jsme avizovali, že 1. listopadu zveřejníme ceny, které budu pro nově příchozí zákazníky platné od začátku listopadu a pro stávající zákazníky od nového roku 2022. Odrážet budou nárůst výkupních cen a aktuální dění na energetickém trhu. Rozhodně ale zůstaneme cenově konkurenceschopní,“ dodává Stanislav Chvála.

David Tramba