Po 400 letech přejmenuje Oxfordská univerzita profesuru filozofie, která dosud nesla jméno po filozofovi Thomasu Whiteovi, a zahrne do ní i jméno nadace Sekyra Foundation českého podnikatele Luďka Sekyry. Univerzita tím chce ocenit dlouhodobou finanční podporu nadace, uvedla Sekyra Foundation v tiskové zprávě.

Whiteova profesura morální filozofie, kterou v roce 1621 ustanovil právě White, nyní ponese jméno Sekyrova a Whiteova profesura morální filozofie. Česká nadace Oxfordské univerzitě poskytla celkovou částku sto milionů korun včetně přímého příspěvku na profesuru ve výši 2,8 milionu liber, v přepočtu více než 85 milionů korun. 

Propojení s Českou republikou

„V Oxfordu jsme hrdí na dlouholeté vazby mezi našimi filosofy a Prahou, které sahají až do 14. a 15. století, kdy Jan Hus čerpal ze zakázaných děl Johna Wycliffa. Je skvělé, že po čtyři sta letech své existence se profesura přejmenuje na Sekyra and White’s Professorship of Moral Philosophy,“ uvádí rektorka univerzity profesorka Louise Richardson.

Držiteli oxfordské profesury filozofie a světově nejvýznamnějšího stolce morální filozofie byli přední britští filozofové a myslitelé, jako byl Edward Fulham, kaplan krále Karla II., či filozof Thomas Hill Green. 

Současným držitelem postu je Jeff McMahan. „Není nic výstižnějšího, co by charakterizovalo tradici a intelektuální excelenci, jež se nám vybaví při vyslovení jména Oxfordská univerzita, než profesura morální filosofie ustavená v roce 1621 Thomasem Whitem, která je nejstarším univerzitním stolcem filosofie,“ říká předseda správní rady nadace Luděk Sekyra.

Desítky českých studentů 

Oxfordskou univerzitu navštěvuje přibližně 21 tisíc studentů ze 160 zemí, přičemž 57 z nich je z České republiky. Historie vztahů mezi Oxfordskou univerzitou a Českem sahá až do 14. století. 

Intelektuál evropského formátu Vojtěch Raňkův z Ježova byl v polovině 14. století nejen rektorem Sorbonny, ale později byl činný právě i na Oxfordu. Založil nadaci na podporu českých studentů a ti pak přinesli učení oxfordského profesora Johna Wycliffa do Prahy. 

Mohlo by vás zajímat

Na Oxfordu působil i Husův souputník Jeroným Pražský. Viklefovy myšlenky se staly ideovou inspirací husitského hnutí. V 15. století byl Petr Payne, další oxfordský učitel a principál St. Edmund’s Hall, přímým aktérem husitských reformních snah a později i hlavním diplomatem tohoto hnutí. 

(ede)