Google oznámil, že pracuje na hodnocení webových stránek založeném na pravdivosti obsahu. Důvěryhodné weby by si mohly u vydobýt si lepší pozici ve výsledcích vyhledávání a stát se „viditelnějšími.“
V současnosti nejznámější vyhledávač používá kromě jiných nástrojů k hodnocení webového obsahu především hledisko popularity, tedy množství a kvalitu odkazů, mířících na ten který web. A tak se i stránky plné dezinformací mohou vyšplhat vysoko jen proto, že na ně lidé odkazují. Výzkumný tým společnosti Google vyvíjí experimentální způsob hodnocení důvěryhodnosti stránek, postavený na počtu nepravdivých faktů v obsahu. Znamená to tedy, že zdroj jen s malým počtem nesprávných faktů bude považován za důvěryhodnější. Takové hodnocení však vyvolává řadu kritických otázek.
Ověřování správnosti
Program hodnocení pravdivosti vychází z neustále rozšiřované znalostní databáze Googlu Knowledge Vault, jež se má stát největším úložištěm vědomostí a informací v lidské historii. Je vytvářena roboty stahujícími informace z celé internetové sítě. Pomocí automatických procesů se následně přeměňují surová data ve využitelné informace. Z více než devadesáti procent se přitom jedná o fakta potvrzená, ověřená z více zdrojů. Systém Knowledge Vault v současnosti disponuje 2,8 bilionu hesel či faktů, díky nimž je Google schopen zhodnotit 119 miliónů webových stránek z hlediska důvěryhodnosti, řekl mluvčí společnosti Google serveru FoxNews. Jde ale o výzkum – a Google nemá konkrétní plány na implementaci, dodal.
Potenciál takové informační základny mající celé lidské poznání na dosah je obrovský. Hovoří se o základu pro budoucí umělou inteligenci aplikací, vzájemné komunikaci strojů, rozšířené realitě, prediktivních modelech či virtuálních osobních asistentech, jdoucími daleko za hranice toho, čeho jsou současní softwaroví pomocníci jako Siri nebo Cortana schopni (o umělých inteligencích v roli asistentů jsme víc psali ZDE).
Pochybnosti
Na jedné straně by tento nový model vyhledávání mohl vést k lepší informovanosti uživatelů internetu a stát se obrovským příslibem pro budoucnost výpočetní techniky. Mohl by také úspěšně bojovat proti propagandě a dezinformacím. Na straně druhé jde o potenciálně děsivou vizi reálného Velkého bratra.
Kritici namítají, že hodnocení dle pravdivosti, jež bude zcela v režii vyhledávače, je jen prvním krokem k účinnému cenzurování obsahu, který nemá Google rád. Mohl by vést k marginalizaci menšinových názorů a posilování stávajících dogmat či zpomalovat vědecký pokrok tím, že ztíží zpochybňování konvenčního myšlení.
Petr Nutil