Saudská Arábie v úterý razantně snížila ceny ropy pro evropské odběratele. Spekuluje se, že je to odvetné opatření vůči Íránu.

Saudská Arábie před dvěma dny razantně snížila ceny ropy pro evropský trh. Portál Marketwatch.com informoval, že by to mohlo být opatření vůči Íránu jako důsledek rostoucího napětí mezi oběma středovýchodními státy.

Krok Saudské Arábie však může být také určitým preventivním opatřením, jelikož se očekává, že nejpozději v polovině letošního roku budou zcela odstraněny sankce vůči Íránu, který se tak zřejmě bude snažit na světový trh (včetně toho evropského) dostat větší objem své ropy. Evropská unie podle Marketwatch.com zruší sankce vůči Íránu již příští měsíc.

Itálie a Španělsko odebíralo z Íránu 13 a 16 % z celkově dovážené ropy předtím, než se Evropská unie připojila k sankcím v roce 2012. Ačkoli byl tento výpadek zaplněn dodávkami ze Saudské Arábie nebo Ruska, Teherán počítá s tím, že se bude snažit své dřívější obchodní vazby obnovit.

Snížení ceny Saudskou Arábií pro evropský trh přišlo po diplomatické přestřelce mezi oběma zeměmi kvůli popravě významného šíitského duchovního, který často pobýval v Íránu a v Saudské Arábii platil za ochránce šíitské menšiny.

„Saudové se připravují na íránský návrat,“ řekl Mohamed Sadegh Memarian, vysloužilý analytik ropného trhu íránského ministerstva pro těžbu ropy. Saudskoarabský krok jde proti trendu na evropském trhu s ropou. Ruská ropa v posledních dnech mírně podražila a v nejbližší době se její zlevnění neočekává.

Jak dlouho Saudská Arábie s levnou ropou vydrží?

Saudská Arábie se sice snaží celkem logicky udržet svůj podíl na světovém ropném trhu, přičemž je pro ni důležitý i ten trh evropský. Otázkou ale je, jak dlouho dokáže ceny ropy držet takto nízko. Již dříve se objevily informace, že tamní vláda bude muset přistoupit k úsporným opatřením, protože příjmy z ropného průmyslu se výrazně ztenčily.

Saudové představili plán, podle kterého sníží vládní výdaje v tomto roce o 14 %, přičemž se očekává i pokles příjmů do královského rozpočtu o 16 %. Na letošek je tak naplánován rozpočtový deficit ve výši 88 miliard dolarů.

Rozpočtový deficit Saudské Arábie dosáhl v loňském roce zhruba 14 % HDP, a to v četně započtení příjmů z prodeje ropy. Pokud bychom od nich abstrahovali, pak by byl rozpočtový deficit více než dvojnásobný. Na letošní rok se počítá s deficitem kolem 12 % HDP. Při odečtení ropných příjmů by hranice deficitu rozpočtu dosáhla necelých 30 % HDP.

Že jsou příjmy z prodeje ropy pro saudskoarabský rozpočet klíčové, ukazují data z dřívějších let, kdy ceny ropy láma§8ly historické rekordy. Za posledních 15 let byl na tom rozpočet největšího producenta ropy OPECu v roce 2008. Tehdejší přebytek dosáhl přibližně 30 % HDP, avšak po odečtení příjmů z ropy se i tehdy rozpočet nacházel v deficitu kolem jedné pětiny saudskoarabského HDP.

-usi-