První obchodní den roku 2016 se finančními trhy po celém světě prohnala výprodejová vlna tsunami. Epicentrem globálního finančního zemětřesení byly burzy v Číně.

Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok. Nový obchodní rok sice začal až 4. ledna, ale pokud by se mělo toto přísloví aplikovat i na finanční trhy, pak by nás v roce 2016 nečekalo nic hezkého. První obchodní den roku 2016 totiž začal pěkným sešupem.

Již ráno informoval portál Marketwatch.com o tom, že obchodování s akciemi bylo na obou hlavních čínských burzách zastaveno poté, co souhrnný šanghajský index ztratil 7 %. Akcie na burze v Šen-čenu propadly ještě více, když odepsaly 8,2 %.

Jak později informovala agentura Bloomberg, negativní nálada se pak přelévala i na zbylé hlavní světové burzy. Největší propad v západní Evropě zaznamenala burza ve Frankfurtu, kde tamní DAX ztratil 4,3 %. Evropský index Stoxx Europe odepsal jen 2,5 %. V jeho rámci nejvíce ztrácely automobilky a těžaři, -3,5 %. Londýn ztratil necelá 2,5 %.

Pokles burz ve Spojených státech byl znatelně mírnější. Dow Jones ztratil necelých 1,6 % a technologický Nasdaq něco málo přes 2 %. Index S&P uzavřel obchodování slabší o 1,53 %.

Čínský novoroční propad je připisován špatným datům z průmyslu. Čínský index nákupních manažerů v prosinci klesl z listopadových maxim a s hodnotou 48,2 zůstal za očekáváním – trh čekal 48,9. Dalším důvodem ale může být blížící se konec moratoria na prodej některých akcií, které bylo zavedeno vloni v létě jako jedno z vládních opatření, jímž se měl odvrátit akciový výprodej.

A právě v této souvislosti varuje Craig Stephen, jeden z analytiků portálu Marketwatch.com, který vidí první pondělí nového roku jen jako předzvěst daleko větších problémů. Stephen kromě jiného připomíná letní vládní intervenci na čínských trzích, která měla za cíl zabránit výprodejům cenných papírů, ale i razantnímu poklesu jüanu. Nyní se zdá, že investoři s další masivní intervencí nepočítají, a tak využili první novoroční příležitosti k minimalizaci svých ztrát.

Černé čínské pondělí opět vyvolalo spekulace o tom, že Čína může být poprvé v historii místem, kde propukne globální recese. Tyto úvahy jsou ještě podpořeny prosincovým zvýšením úrokových sazeb americkým Fedem.

Proti tomu se ovšem staví prezidentka Clevelandské pobočky Fedu Loretta Mesterová, která říká, že volatilita je to, co trhy dělají. „Nevidím to jako nějaké významné riziko pro americkou ekonomiku, i když to samozřejmě určité riziko je,“ řekla Mesterová. „Chci však podtrhnout, že základy americké ekonomiky zůstávají velmi silné,“ dodala.

Nejnovější data z amerického zpracovatelského průmyslu však indikují něco jiného. Index, který zpracovává Institute for Supply Management (obdoba indexu nákupních manažerů), dosáhl v prosinci hodnoty 48,2, což je nejhorší výsledek od června 2009. Analytici Bloombergu odhadovali hodnotu 49. Jakákoli hodnota pod 50 indikuje zpomalení ve zkoumaném segmentu. Další výsledky z americké ekonomiky budou zveřejňovány v průběhu tohoto týdne.

-usi-