INZERCE

Napájecí čerpadla v jaderné elektrárně Dukovany. Foto: Sigma Group

Sigma Group získala nový certifikát na dodávky čerpadel pro jaderné elektrárny

Společnost Sigma Group z Lutína na Olomoucku získala nový certifikát pro projektování a výrobu čerpadel učených pro jadernou energetiku. Může se tak ucházet o zakázky v oboru, včetně třeba stavby nových bloků jaderných elektráren v Česku. Certifikát už firmě otevřel cestu ke kontraktům pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks II. V budoucnu se stane nutností pro veškeré dodávky pro jádro, řekl dnes generální ředitel Sigma Group Milan Stratil, podle kterého firma nyní patří mezi několik málo firem v Evropě certifikovaných podle nové normy.

Certifikát ISO 19443 nahradil starší normu ISO 9001, která se pro dodávky pro jadernou energetiku používala v předchozích letech.

„ISO 9001 si klade za cíl splnění požadavků zákazníka jako prioritu, ale nová norma ISO 19443 má jako prioritu hledisko jaderné bezpečnosti. V praxi to znamená v první řadě posouzení jaderné bezpečnosti a tomu přizpůsobený celý systém návrhu, výroby a dokladování,“ uvedl generální ředitel Sigma Group Milan Stratil.

S normou ISO 19443 jako povinným dokladem se podle Stratila počítá i v připravovaném tendru na výstavbu nových bloků v Česku. Sigma Group by se tak chtěla podílet na dodávkách pro nový blok Jaderné elektrárny Dukovany.

Impulzem pro zavedení nové normy v podniku Sigma Group byl zákaznický audit společnosti General Electric. Lutínská Sigma této americké firmě dodává čerpací techniku při subdodávkách pro turbínu maďarské jaderné elektrárny Paks II, kterou buduje ruský Rosatom. Hodnota dodávky turbín dosahuje asi 800 milionů eur (v přepočtu asi 20,3 miliardy korun).

Udržovat v platnosti certifikáty, oprávnění, zákaznické audity, softwarové licence a vyškolený personál není podle Stratila laciná záležitost a Sigma Group do této oblasti musí ročně investovat více než milion korun.

„Ale výsledkem je možnost dokladovat, že společnost Sigma Group a její dceřiné společnosti mají zaveden požadovaný systém kvality, bezpečnosti práce, ochrany životního prostředí, procesu svařování atd. Věříme, že vložené úsilí se vrátí v podobě nových zakázek na dodávky pro jadernou energetiku,“ řekl dále Stratil.

Strojírenskou skupinu Sigma Group tvoří několik vývojových, výrobních a obchodních společností orientovaných na čerpací techniku. Sigma Group je schváleným dodavatelem pro společnosti ČEZ, Slovenské elektrárne, Škoda JS, NDK Turecko, CKBM z ruské skupiny Rosatom, Atomstrojexport a General Electric. Lutínský podnik nyní pracuje na zakázkách pro jaderné elektrárny Kurská v Rusku, Rooppur v Bangladéši a Akkuyu v Turecku a připravuje se na maďarský projekt Paks II. Například zakázka pro Kurskou elektrárnu má podle Stratila hodnotu 210 milionů korun.

(čtk)