INZERCE

U dalších skupin výrobků, jako jsou například kotle či klimatizace, se používání nových štítků předpokládá od příštího roku. Foto: Pixabay

Velmi úsporných žárovek už bylo příliš. Po elektrospotřebičích platí nové energetické štítky i pro světelné zdroje

Nové značení pro žárovky a světelné zdroje následuje po první změně, která od letošního března přinesla aktualizované energetické štítky u některých kategorií elektrospotřebičů. Důvod je prostý. V posledních letech stále více těchto výrobků dosáhlo na hodnocení A+ nebo A++. Nové značení tak reaguje na zlepšení energetické účinnosti v tomto odvětví. Odráží také snahu pomoci spotřebitelům při nákupu a v konečném důsledku i aktuální mantru skloňovanou napříč celou Evropskou unií – snižování emisí skleníkových plynů.

Nová přísnější stupnice „A“ až G“ je navržena tak, aby v počáteční fázi mohlo na stupeň „A“ či „B“ dosáhnout jen velmi málo výrobků. Vznikne tak prostor pro postupnější vstup energeticky účinnějších produktů na trh. Většina žárovek, která již na trhu je, se tak posune až na „C“ či „D“. U dalších skupin výrobků, jako jsou například kotle či klimatizace, se používání nových štítků předpokládá od příštího roku. Novému „štítkování“ se možná v budoucnu nevyhnou ani solární panely.

Přeškálování a QR kód

„Řada spotřebitelských průzkumů ukázala, že orientace mezi energetickými třídami A+, A++ a A+++ není pro spotřebitele příliš výhodná a jasná. Navíc se většina produktů již stejně nachází ve dvou až třech nejvyšších třídách,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Doplňuje, že pro spotřebitele je proto obtížnější určit nejúspornější spotřebiče a výrobci jsou méně motivovaní k vývoji nových energeticky úsporných výrobků. Přesné přeškálování záleží na konkrétní produktové kategorii a daném modelu.

Nový energetický štítek pro světelné zdroje. Foto: Label2020

Součástí nových štítků, včetně těch užívaných od letošního jara, je i řada nových prvků. K těm nejzajímavějším patří QR kód, který odkazuje na celoevropskou databázi, kde si spotřebitelé mohou k danému výrobku vyhledat více informací.

„Prostřednictvím QR kódu bude možné nahlédnout do evropské databáze výrobků EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků a spočítá například jejich provozní náklady na energii a vodu. Energetická spotřeba pak bude zobrazena jednotným způsobem. Nebude se již uvádět roční spotřeba energie, ale spotřeba na sto pracích nebo mycích cyklů nebo tisíc hodin provozu televizoru,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

LEDky vydrží déle

Evropská komise uvádí, že technologie světelných zdrojů se neustále vyvíjejí, a tím se zlepšuje i jejich energetická účinnost. Moduly LED, které z energetického hlediska představují prakticky osvětlovací technologie, se na evropském trhu velmi rychle ujaly. Zatímco v roce 2008 se jich prodalo nula procent, v roce 2015 už šlo o 22 procent z celkového objemu prodaných světelných zdrojů.

Nové štítky jsou pro spotřebitele jednodušší. Foto: Pixabay

Průměrná energetická účinnost LED žárovek se čtyřnásobně zvýšila a zároveň došlo k výraznému poklesu jejich cen. Odhaduje se, že v celé Evropské unii se loni prodalo asi 1,5 miliardy světelných zdrojů, nicméně toto číslo v roce 2030 pravděpodobně klesne o šedesát procent, přestože počet použitých světelných zdrojů vzroste o více než 17 procent. Důvodem je nejen vyšší energetická účinnost, ale zejména delší životnost LED žárovek.

Komise odhaduje, že se díky těmto změnám podaří do roku 2030 ušetřit sedm milionů tun ekvivalentu CO2 (mtCO2eq) ročně.

Doprodej a další fáze

V příštích letech dojde ke změně štítků u dalších skupin produktů, včetně sušiček, lokálních ohřívačů vzduchu, klimatizací, kuchyňských spotřebičů, větracích jednotek, profesionálních chladicích skříní, ohřívačů prostorů a vody a kotlů na tuhá paliva. Zavedení nových energetických štítků se zvažuje také pro solární panely.

Kvůli prodeji stávajících zásob platí 18měsíční období, během něhož mohou být výrobky opatřené starým štítkem nadále prodávány na trhu v kamenných maloobchodních prodejnách. V případě online prodeje však musí být staré štítky do čtrnácti dnů nahrazeny novými.

Štítky pomáhají 25 let

Energetické štítky se v Evropské unii používají už více než čtvrt století. Podle výsledků celoevropského průzkumu realizovaného předloni Eurobarometrem 79 procent spotřebitelů potvrdilo, že údaje na štítku ovlivnily jejich rozhodnutí o výběru výrobku.

Pokud jde o světelné zdroje, průměrná evropská domácnost si jich v roce 2010 koupila sedm ročně, o deset let později to byly už jen čtyři a v roce 2030 to bude podle odhadů v průměru méně než jeden.

Lucie Přinesdomová